Szukaj znanych osób

Edward Davis Wood Jr.

Kategoria: Aktorzy Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 2922
Ocena: brak ocen

Edward Davis Wood, Jr. (ur. 10 października 1924, zm. 10 grudnia 1978) – amerykański reżyser, aktor, scenarzysta i producent filmowy, który zasłynął tworzeniem jednych z najgorszych filmów w historii kina.

W latach 50. XX wieku jako producent niezależny stworzył szereg filmów niskobudżetowych. Produkował horrory, filmy science fiction, oraz westerny. Wood zasłynął niezwykłą niedbałością o szczegóły, która była widoczna na ekranie nawet dla niewprawnego oka. Podczas kręcenia filmów widz mógł dostrzec szereg błędów, a efekty specjalne odrzucały swoją prostotą. Wood w usta niezwykle ekscentrycznych aktorów wkładał schematyczne dialogi. Wątki przedstawianych przez niego intryg były zupełnie bezsensowne. Po śmierci Wood został uznany za jednego z najgorszych twórców kina w historii. Jego kariera szybko się zakończyła i przyniosła mu komercyjną klapę. Aby się utrzymać pod koniec życia zajął się produkcją filmów pornograficznych oraz pisaniem do tanich czasopism publikujących tandetne historie kryminalne oraz horrory.

Sława Wooda zaczęła się dwa lata po śmierci, kiedy otrzymał Nagrodę Złotego Indyka dla najgorszego reżysera wszech czasów. Całkowity brak zdolności do stworzenia sensownego filmu doprowadził do absurdalnej popularności filmów Wooda. Po publikacji książki Rudolpha Greya Koszmar i ekstaza (ang. Nightmare of Ecstasy) produkcje Wooda zyskały na uznaniu, bo miały w sobie coś wyróżniającego się. Ekscentryczny twórca filmowy mimo braku zdolności niezwykle kochał pracę w fabryce snów. Biograficzny film Tima Burtona Ed Wood, z Johnny Deppem w roli tytułowej, przyczynił się do wzrostu popularności filmów Wooda.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy