Edward Hulewicz

Edward Hulewicz

Data urodzenia: 22 listopada 1937 r.

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 13676
Ocena: liczba gł.: 702

Edward Hulewicz (ur. 22 listopada 1937 w Bereźnie w województwie wołyńskim, obecnie na Ukrainie), polski piosenkarz estradowy, kompozytor, aranżer, dziennikarz muzyczny, założyciel zespołu Tarpany, w którym śpiewała także Halina Frąckowiak.

Karierę estradową rozpoczął na początku lat 60. XX w. Koncertował w Czechosłowacji. Po powrocie z tournée w 1965 roku założył zespół Tarpany. Później do zespołu dołączyły Halina Frąckowiak i Halina Żytkowiak. Razem wylansowali przebój pt. Siała baba mak. Na fali popularności Edward Hulewicz prowadził własną audycje w Polskim Radiu oraz występował w licznych programach polskiej telewizji. W 1968 roku zespół Tarpany rozpadł się, a Edward Hulewicz przeszedł do krótko istniejącego zespołu Heliosi, z którym wylansował przeboje Obietnice i Zaczekaj aż opadnie mgła. Po rozpadzie zespołu Hulewicz śpiewał razem z Kanon Rytm, z którego odszedł po krótkim czasie. Później poświęcił się karierze solowej śpiewając piosenki m.in. Katarzyny Gärtner, Jarosława Kukulskiego, Ernesta Brylla.

W 1977 wystąpił w filmie Wodzirej Feliksa Falka. Brał udział w licznych trasach koncertowych m.in w ZSRR, większości krajów bloku wschodniego, USA i Kanadzie.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy