Szukaj znanych osób

Eivind Aarset

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1580
Ocena: brak ocen

Eivind Aarset (ur. 23 marca 1961) - norweski nowatorski muzyk jazzowy, nawiązujący do undergroundu, czerpiący z muzyki elektronicznej.

Osoby z którymi współpracował, głównie jako muzyk sesyjny to m.in. Ray Charles, Dee Dee Bridgewater, Ute Lemper, Ketil Bjørnstad, Mike Mainieri, Arild Andersen, Abraham Laboriel, Dhafer Youssef, Bugge Wesseltoft czy Django Bates.

Współpracuje ściśle z trębaczem i kompozytorem Nilsem Petterem Molvaerem. Jego kariera, także solowa, która zaowocowała trzema albumami ("Connected", "Light extracts" i "Electronique Noir"), rozpoczęła się dzięki współpracy z norweską wytwórnią Jazzland Records, a album "Electronique Noir" (Jazzland 1998) został nazwany przez New York Times jednym z najlepszych albumów elektrycznego jazzu epoki postmilesowskiej.

Nazywany jest Jeffem Beckiem północy, swoje korzenie określa głęboko w muzyce rockowej (Hendrix, Pink Floyd, Santana, Deep Purple czy Black Sabbath) i w jazzie (Miles Davis, Mahavishnu Orchestra, Weather Report czy Return to Forever). Spore znaczenie miała dla niego także twórczość takich muzyków, jak Brian Eno, Jon Hassell, Michael Brook czy David Byrne.

Duży wpływ na jego podejście do roli gitary w jego muzyce miała współpraca z Buggeim Wesseltoftem, który miał mu powiedzieć "gdy grasz w moim zespole to nie chcę żadnych solówek i żadnego rytmu". Decydującą była jednak dla Aarseta współpraca z Molvaerem nad albumem Khmer:

W wywiadzie z Piotrem Nowickim dla fusion.pl powiedział:

Cytat:
Jest z pewnością ważnym, może jednym z najważniejszych muzyków dla mnie z wielu powodów. Mam na myśli to, że jest mocnym, wyrazistym solistą, co zawsze inspiruje do słuchania. Również gdy byłem członkiem jego zespołu był bardzo wspaniałomyślny od strony muzycznej - mam na myśli to, że pozwalał wnosić do swej muzyki nie tylko melodie, ale osobowość. Jest wspaniałomyślny jako lider również w innych sprawach. Dobierał ludzi pod względem tego jak brzmią, a nie po to by zapełnili miejsca gitarzysty czy DJ-a w zespole. Dał mi wiele możliwości odkrycia nowych rzeczy jeśli chodzi o grę choćby dlatego, że w momencie gdy zaczęliśmy pracować razem, brzmienie i rola gitary w jego grupie nie były jeszcze ustalone więc pracowaliśmy nad brzmieniem gitary w tym zespole razem.

Eivind Aarset w czasie swoich koncertów wykonuje swoje utwory w zupełnie inny, niż na płycie sposób. Frazy są melodyczne i stosowany groovem sekcji rytmicznej stały się częścią stylu Aarseta. Używa dużej liczby efektów gitarowych.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy