Szukaj znanych osób

El Santo

Kategoria: Aktorzy Sportowcy

Liczba wyświetleń: 1042
Ocena: liczba gł.: 1

Maska El Santo
Maska El Santo

El Santo to pseudonim artystyczny Rodolfo Guzmána Huerty (ur. 23 września 1917, zm. 5 lutego 1984) - meksykańskiego aktora i zapaśnika walk lucha libre (hisp.wolna walka). Sławę przyniosła mu postać, której kreowaniu poświęcił całe swoje życie. Rudolfo często nazywany Santo, El Enmascarado de Plata (hisp. "Święty, srebrnomaski człowiek") nigdy nie zdejmował swojej maski publicznie - wg. legend nawet w niej spał. Fatktem natomiast jest, że został pochowany w swojej masce.

Postać El Santo (Święty) sławą dorównywała postaci Zorro i jak ona również kreowała postawę "dobra zwyciężającego zło", toteż potem zarówno w filmach jak i na ringu pomimo spektakularnych i z góry wydawać by się mogło przegranych walk - niemal zawsze los odwracał się na jego korzyść i wygrywał. El Santo stał się ikoną meksykańskiej popkultury pokolenia lat 50. i lat 60. XX wieku, a z jego charakterem utożsamiała się większość dzieci.

Idolem stał się dzięki walkom na ringu, które w latach 40. XX w były wielkim przedstawieniem, ale popularności przysporzyło mu również aktorstwo - grał w licznych filmach, często z własnym imieniem w tytule.

Co ciekawe legenda ojca przeszła na jednego z synów - Miguela, który również poszedł w stronę wrestlingu zawodowego i przybrał przydomek sceniczny El Hijo del Santo ("Syn El Santo" dosł. Syn Świętego).


źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy