Szukaj znanych osób

Eleonora Duse

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 675
Ocena: brak ocen

Eleonora Duse. Nowy Jork, 1896
Eleonora Duse. Nowy Jork, 1896

Eleonora Duse (ur. 3 października 1858 w Vigevano, zm. 21 kwietnia 1924 w Pittsburghu), aktorka włoska.

Pochodziła z rodziny aktorskiej i już jako dziecko zrobiła pierwsze kroki do tego zawodu. Stała się znana dzięki włoskim wersjom ról rozsławionych przez jej wieloletnia rywalkę Sarę Bernhardt. W odróżnieniu od wysokiej uczuciowości i emocjonalności tej konkurentki w jej stylu gry dostrzegano indywidualizm i naturalizm.

W czasie późniejszych występów w Europie i Ameryce często grała w sztukach Gabriele d'Annunzio. Od 1890 r. występowała w teatrze Cezara Rossiego. Po występach w Ameryce Południowej utworzyła własny teatr. Osobiste poznanie się z d'Annunzio w 1895 roku rozpoczęło ich współpracę zawodową gwałtownie zakończoną w momencie, gdy powierzył on główną rolę w sztuce La Citta morta Sarze Bernhardt. w 1909 roku zrezygnowała z występów, ale powróciła do nich w 1921 roku zaangażowana w Europie i w Ameryce. Była pierwszą kobietą okładki magazynu Time wydanego 30 kwietnia 1923 roku.

W ciągu życia była związana z dziennikarzem Mattino Cafiero, który ją zostawił przed urodzeniem dziecka. W roku 1881 poślubiła aktora Teobaldiego Checci, z którym miała córkę. Wkrótce się z nim rozwiodła i związała z innym aktorem, Flawiem Ando. Podczas współpracy zawodowej była też związana osobiście z dramaturgiem Gabrielem d'Annunzio. W różnych opracowaniach pojawiają się też informacje o jej związkach z kobietami, między innymi z Isadorą Duncan i Liną Poletti.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy