Szukaj znanych osób

Ellen Burstyn

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 1171
Ocena: brak ocen

Ellen Burstyn, właśc. Edna Rae Gillooly (ur. 7 grudnia 1932 w Detroit), amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Zdobywczyni Oscara.

Pracowała w różnych zawodach, także jako modelka i tancerka. Na Broadwayu debiutowała w 1957 (w latach 70. zdobędzie Nagrodę Tony dla najlepszej aktorki sezonu), w latach 60. występowała głównie w telewizji, choć z tego okresu pochodzi jej pierwsza rola filmowa. W produkcjach telewizyjnych będzie chętnie grać również i wtedy, gdy stanie się uznaną aktorka filmową.

Pierwszą ważną rolę zagrała w Ostatnim seansie filmowym Petera Bogdanovicha (1971). W 1975 uhonorowano ją Oscarem za pierwszoplanową rolę w dramacie obyczajowym Alicja już tu nie mieszka Martina Scorsese. Zagrała samotną matkę wychowującą nastoletniego syna i mimo przeciwności próbujacą zrobić karierę piosenkarską. Ponadto do Nagrody Akademii Filmowej była nominowana za role w Egzorcyście, Za rok o tej samej porze, Resurrection oraz Requiem dla snu. Kreacja starszej kobiety uzależnionej od lekarstw w ostatnim z tych filmów była zaskoczeniem dla widzów i krytyków - rola Burstyn jest kluczowa dla przesłania jednego z najgłośniejszych obrazów ostatnich lat.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy