Szukaj znanych osób

Elton John

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 7235
Ocena: liczba gł.: 2

Lata 80' i 90'

Muzyka Eltona Johna przez czas jego kariery cały czas się zmieniała. W latach 70. w muzyce Rega dominował fortepian i gitara, lata 80. opanowała moda na dźwięki syntetyczne. Modzie tej uległ też Elton, oprócz tego zaczął komponować bardziej dynamiczne piosenki jak na przykład "I'm Still Standing". W latach 90. piosenkarz umiejętnie uwydatnił swój dojrzały już, aksamitny głos, poprzez komponowanie ballad, z których wiele stało się przebojami. Tylko jeden element twórczości Eltona pozostaje niezmienny - fortepian. Z tego dość nietypowego dla rock'n'rolla instrumentu Eltonowi udało się zrobić swój największy atut.

  • W 1993 roku Elton John poznaje, wtedy jeszcze 30-letniego, Davida Furnisha, który wkrótce zostaje jego partnerem: "To mężczyzna mojego życia" - powiedział Elton.
  • W marcu 1995 roku Elton John i Tim Rice otrzymują Oscara za piosenkę "Can You Feel The Love Tonight" do filmu "Król Lew". Następny rok przynosi nagrodę Królewskiej Akademii Muzycznej (Elton jest jedynym w historii kompozytorem muzyki rozrywkowej, który dostał tę nagrodę).
  • Rok 1997 to wyjątkowo niefortunny okres dla Eltona. Najpierw śmierć Gianniego Versace, włoskiego projektanta mody, który był bliskim przyjacielem Brytyjczyka, potem kolejna tragiczna śmierć - Księżnej Diany, która również należała do grona przyjaciół muzyka. "Candle In The Wind 1997", piosenka zaśpiewana przez Eltona na pogrzebie Diany z napisanym na nowo tekstem, sprzedała się w rekordowej liczbie 32 mln egzemplarzy, co jest równoznaczne z pobiciem rekordu sprzedaży singla ustanowionego przez Binga Crosby utworem "White Christmas".
  • 1 stycznia 1998 roku Królowa Elżbieta II nadaje Eltonowi szlachectwo za promocję kultury brytyjskiej w świecie. Wprawdzie Elton John może używać tytułu "Sir" od 1 stycznia, ale uroczystość nadania szlachectwa odbyła się dopiero 24 lutego. Również na początku roku piosenkarzowi zaproponowano 6 mln funtów brytyjskich za napisanie autobiografii, ale Elton zażądał 10 mln, co jest najwidoczniej za wysoką ceną dla wydawnictwa.

Kolejnym osiągnięciem Sir Eltona jest zdobycie nagrody Grammy (już piątej) 25 lutego w kategorii "najlepszy męski wykonawca popowy" za wykonanie "CITW 1997". Tym samym Elton dokonuje rzeczy bardzo rzadkiej - zdobywa 3 najważniejsze nagrody amerykańskiego przemysłu muzycznego w ciągu jednego roku. Pozostałe to Billboard Magazine Award i American Music Award w kategorii "najlepszy dojrzały wykonawca męski". Kolejne miesiące roku 1998 również przyniosły kilka przykrych wiadomości. Odeszli kolejni znajomi Eltona: Tammy Wynette okrzyknięta królową country, Linda McCartney i Frank Sinatra. Sam Elton pokłócił się ze swoim wieloletnim menedżerem Johnem Reidem w wyniku czego Reid został wyrzucony z pracy. O tym jak ciężko Elton przeżył te przykre zdarzenia świadczy jego wypowiedź podczas rozdania nagród Ivor Novello (była to już co najmniej ósma nagroda Ivor Novello dla Eltona): "If someone had told me last year that Gianni Versace would be gone, and that Princess Diana would be gone, and Linda McCartney would be gone, and that I wouldn't have a manager, I'd have said you were f****** mad." ("Gdyby ktoś powiedział mi rok temu, że Gianni Versace odejdzie i że Księżna Diana odejdzie i Linda McCartney odejdzie i że nie będę miał menadżera, powiedziałbym że jest piep... szaleńcem."). Również w 1998 roku Elton skomponował muzykę do dwóch musicali wytwórni Disneya, która po sukcesie ścieżki dźwiękowej do "Króla Lwa" zaproponowała zespołowi Elton John - Tim Rice stałą współpracę. Pierwszy to musicalowa wersja właśnie "Króla Lwa" (przedstawienie zdobyło 6 nagród Tony - musicalowych odpowiedników Oscarów), drugi nosi tytuł "Elaborate Lives: The Legend of Aida".

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy