Szukaj znanych osób

Ewa Demarczyk

Kategoria: Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 7712
Ocena: liczba gł.: 7

Ewa Demarczyk (ur. 16 stycznia 1941 w Krakowie) - polska pieśniarka, z wykształcenia aktorka i pianistka.

Artystka na trwale wpisała się do panteonu najwybitniejszych polskich osobowości estrady i teatru. Występuje zawsze w czarnej sukni, dlatego często nazywana jest Czarnym Aniołem Polskiej Piosenki.

Ewa Demarczyk ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Karierę Demarczyk rozpoczęła w studenckim kabarecie Akademii Medycznej w Krakowie "Cyrulik", skąd w 1962 roku przeszła do krakowskiego kabaretu "Piwnica pod Baranami", gdzie nawiązała współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. W 1963 wystąpiła na I Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu śpiewając "Karuzelę z Madonnami" (sł. M. Białoszewski), "Czarne anioły" (sł. W. Dymny) i "Taki Pejzaż" (sł. A. Szmidt), czym wzbudziła entuzjazm publiczności. W 1964 roku na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie zdobyła drugą nagrodę za Grande Valse Brillante (sł. J. Tuwim). Jednocześnie występowała za granicą, m.in. w paryskiej Olympii, w Genewie z okazji XX-lecia ONZ, w Szwecji i Belgii. W 1966 roku nawiązała współpracę z kompozytorem Andrzejem Zaryckim, a w 1976 przestała występować w Piwnicy pod Baranami.

W 1986 roku rozpoczął działalność Państwowy Teatr Muzyki i Poezji "Teatr Ewy Demarczyk", a od 2001 po wielu perypetiach funkcjonuje stowarzyszenie pod tą nazwą.

Występy w Paryżu zapoczątkowały jej karierę na całym świecie (m.in. USA, Niemcy, Szwecja, Belgia, Wielka Brytania, Francja, Japonia, Australia, Kanada, Izrael, Brazylia, ZSRR) . Gościły ją takie znakomite estrady, jak: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Chicago Theatre, Queen Elisabeth Hall w Londynie, Theatre Cocoon w Tokio, La Theatre du Forum des Halles w Paryżu, Sala im. Nobla w Sztokholmie, Teatr Wielki w Warszawie.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy