Szukaj znanych osób

Ewa Farna

Data urodzenia: 12 sierpnia 1993 r.

Kategoria: Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 4368
Ocena: liczba gł.: 8

Biografia

Urodziła się w 1993 roku po czeskiej stronie rzeki Olzy, jej rodzice są Polakami i pomimo, że Ewa jest dwujęzyczna, zdecydowanie lepiej czuje się mówiąc właśnie po polsku, a ściślej - gwarą cieszyńską. Dziewczyna mieszka w Wędryni, małej wiosce koło Trzyńca, hutniczego miasteczka i tam chodzi także do szkoły.

Od wczesnych lat przedszkolnych lubiła śpiewać, udzielała się na szkolnych imprezach i konkursach piosenek, a jednocześnie systematycznie, przez ponad 5 lat, uczyła się gry na fortepianie. Poza muzyką wielką namiętnością Ewy jest sport. Jest zawodniczką narciarskiego klubu sportowego SKI Beskyd, regularnie trenuje i bierze udział w zawodach narciarskich w slalomie i zjeździe.

Pierwszy większy sukces na polu muzyki odniosła mając 11 lat, kiedy wygrała konkurs piosenki na Morawach. Krótko potem zdobyła pierwsze miejsce na Europejskim Festiwalu Młodzieży w Sosnowcu i na Konkursie Piosenki Dziecięcej w Hawierzowie, gdzie przewodniczącym jury był Leszek Wronka (znany w Czechach polski producent i autor piosenek m.in. Karela Gotta i Heleny Vondraczkowej), który rodzicom Ewy - niemal natychmiast po usłyszeniu wokalnych możliwości młodej artystki - zaproponował współpracę. Wspólnie rozpoczęli żmudną pracę przygotowywania pierwszych utworów demo, które Wronka przekazał czeskiemu oddziałowi Universal Music Group.

W tym czasie w Polsce Ewa wzięła udział w programie "Szansa na sukces" z piosenkami Jacka Cygana, gdzie brawurowo wykonała utwór "Za młodzi, za starzy" i - jako najmłodsza uczestniczka odcinka - zajęła w nim pierwsze miejsce. Przy okazji zaśpiewała tę piękną piosenkę w duecie z Ryszardem Rynkowskim, rzucając na kolana polską publiczność programu TVP2 i widzów zgromadzonych w studio, w tym Piotra Rubika i Jacka Cygana.

Latem 2006 pierwszy singel i klip z debiutanckiej czeskiej płyty Ewy wspiął się na szczyty list przebojów w czeskich radiach i telewizjach. W listopadzie zaś miał swoją premierę cały album Ewy i w krótkim czasie podbił czołowe miejsca we wszelkich rankingach sprzedaży w Czechach. Ciekawostką dla polskich fanów Ewy może być fakt, że jednym z utworów na tym krążku jest cover piosenki, którą w oryginale wykonywała Doda, i której Ewa jest wierną fanką. Ewa zaczyna występować w różnych programach telewizyjnych i radiowych, magazyny młodzieżowe zapraszają ją na sesje zdjęciowe, czym zdobywa sobie - nieco zaskoczona rozmachem i tempem zdobywania popularności - tysiące nowych fanów. Debiutancka płyta sprzedaje się w ogromnym nakładzie ponad 25 tys. nośników i przynosi Ewie wiele prestiżowych nagród, m.in.:

  • Debiut Roku w ankiecie Czeski Słowik 2006 (najbardziej prestiżowa czeska ankieta popularności)
  • Debiut roku 2006 telewizyjnej stacji muzycznej "Óčko"
  • Najwyższa Sprzedaż Płyty Debiutanckiej w ankiecie Płyta Roku Allianz 2006
  • Debiut Ro(c)ku - czeskiego czasopisma pop-rockowego
  • Ulubiona Piosenkarka - nagroda stacji telewizyjnej Jetix
źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy