Szukaj znanych osób

Gene Pitney

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 753
Ocena: brak ocen

Gene Francis Alan Pitney - (ur. 17 lutego 1940 w Hartford, zm. 5 kwietnia 2006 w Cardiff), amerykański piosenkarz pop-rockowy i kompozytor, miał charakterystyczny, wysoki tembr głosu.

Pochodził z regionu Nowa Anglia w stanie Connecticut, jego matka Anna Orlowski była Polką. Karierę muzyczną rozpoczął w połowie lat pięćdziesiątych jako nastolatek, lecz jej szczyt przypadł na lata sześćdziesiąte XX wieku, kiedy to zdobył olbrzymią popularność po obu stronach Atlantyku. Choć muzyką interesował się od dziecka, z wykształcenia był inżynierem elektrykiem. Ostatecznie wybrał jednak karierę muzyka. Początkowo dużo komponował dla innych artystów. Jego piosenki znalazły się w repertuarze takich gwiazd jak Del Shannon, Roy Orbison, Kalin Twins i Bobby Vee. Z początkiem lat sześćdziesiątych zaczął także nagrywać jako solista i koncertować. Pitney był niezwykle płodnym muzykiem i nagrywał po kilka albumów rocznie. Wszystkie jego albumy charakteryzowały się starannością nagraniową. Był pionierem overdubingu czyli dogrywania ścieżek.

W 1989, po latach nieobecności, nagrał nową wersję swojego przeboju z 1967 r. Something’s Gotten Hold of My Heart w duecie z Markiem Almondem, który na krótko zajął pierwsze miejsce na liście przebojów w Wielkiej Brytanii.

Do największych jego przebojów należały: It Hurts to Be In Love, A Heartbreaker, I’m Gonna Be Strong, Town Without Pity, Every Breath I Take, (The Man Who Shot) Liberty Valance, Only Love Can Break a Heart, True Love Never Runs Smooth, 24 Hours from Tulsa oraz cover The Rolling Stones That Girl Belongs to Yesterday.

W 2002 Gene Pitney został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

W 2006 r., w trakcie trasy koncertowej po Wielkiej Brytanii menedżer Pitneya znalazł zwłoki piosenkarza w hotelu Hilton w Cardiff, artysta zmarł na zawał serca w wieku 66 lat. Pitney od wielu lat cierpiał na chorobę serca, nie zaprzestał jednak koncertowania. Jego ostatnia trasa została uznana za najlepszą w karierze.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy