Szukaj znanych osób

Gerard Butler

Gerard Butler

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 1825
Ocena: liczba gł.: 1

Gerard Butler
Gerard Butler

Gerard Butler (ur. 13 listopada 1969 w Glasgow, Wielka Brytania) – szkocki aktor.

Syn Margaret i Edwarda Butlerów. Ma brata i siostrę. Kiedy miał sześć miesięcy jego rodzice przenieśli się do Montrealu w Kanadzie. Jego ojciec nie miał szczęścia w interesach. Rodzice rozwiedli się w 1971 roku. Margaret Butler z dziećmi wróciła do swojego rodzinnego miasta Paisley (Szkocja). Gerard nie widział ojca szesnaście lat, mimo to zaprzyjaźnił się z nim.

Gerard studiował prawo na Uniwersytecie Glasgow. W tym czasie był także wokalistą szkockiego zespołu Speed. Po tym jak skończył studia wyjechał do Los Angeles i tam mieszkał przez półtora roku. Był statystą w filmie Micka Jacksona „Bodyguard” z 1992 roku. Gdy wrócił do Szkocji rozpoczął staż w kancelari prawniczej w Edynburgu, z pracy tej jednak nie był zadowolony. Przeniósl się do Londynu, gdzie imał się różnych zajęć - był na przykład kelnerem. Aktorem został przez przypadek. W jednej kawiarni spostrzegł reżysera i aktora Stevena Berkoffa, a następnie złożył mu propozycję zaprezentowania swych aktorskich możliwośi. Berkoff, z kolei zaproponował mu występ w tragedi Williama Shakespeare’a „Koriolan” w teatrze Mermaid.

W 1997 roku zadebiutował na dużym ekranie, grał w filmie Johna Maddena, "Jej wysokość pani Brown", Archi'ego młodszego brata Johna Browna przyjaciela Królowej Victori. Podczas kręcenia zdjęć do tego filmu uratował życie chłopcu topiącemu się w rzece Tay, za co został uhonorowany „Certificate of Bravery” (orderem męstwa).

W życiu osobistym ma opinię miłego i towarzyskiego aktora, który chętnie daje autografy i stanowczo za dużo pali (sześćdziesiąt papierosów dziennie). Gerard Butler nie jest żonaty. W wolnym czasie chętnie gra w piłkę i jeździ na nartach.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy