Szukaj znanych osób

Gigliola Cinquetti

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 894
Ocena: brak ocen

Biografia

Urodziła się w Weronie. W wieku 16 lat wygrała Festiwal w San Remo w 1964 śpiewając piosenkę "Non ho l'età", do której muzykę napisał Nicola Salerno, a słowa - Mario Panzeri. Ten sukces umożliwił jej rerezentowanie Włoch na Konkursie Piosenki Eurowizji, gdzie zaśpiewała ten sam utwór i odniosła pierwsze w historii swojego kraju zwycięstwo. Jej przebój znalazł się w pierwszej dwudziestce na brytyjskiej liście przebojów jako pierwsza nieanglozjęzyczna piosenka Eurowizji.

W 1966 nagrała piosenkę "Dio, come ti amo", która również stała się światowym hitem. W 1974 Gigliola Ciquetti ponownie reprezentowała Włochy w Eurowizji zajmując drugą pozycję za ABBĄ. Tym razem występowała z piosenką "Sì". Piosenka przetłumaczona na języki angielski znalazła się, jako "Go", w pierwszej dziesiątce na brytyjskiej liście przebojów.

W 1991 była współgospodarzem Eurowizji w Rzymie, razem z Toto Cutugno, który zwyciężył rok wcześniej w konkursie w Zagrzebiu jako drugi Włoch w kilkudziesięcioletniej historii konkursu.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy