Szukaj znanych osób

Gleb Panfiłow

Kategoria: Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 2627
Ocena: brak ocen

Biografia

Po ukończeniu inżynierskich studiów chemicznych pracował początkowo w wyuczonym zawodzie w zakładach w Swierdłowsku. Pod wpływem Lecą żurawie w reżyserii Michaiła Kałatozowa zaczął interesować się filmem. Konsekwencją tych zainteresowań były pierwsze, nagradzane na konkursach, amatorskie dokumenty jego autorstwa. W 1963 roku rozpoczął Wyższe Reżyserskie Kursy na Wszechzwiązkowym Państwowym Instytucie Kinematografii w Moskwie.

Po ich ukończeniu wiąże się z wytwórnią Lenfilm dla której zrealizował w roku 1967 debiutancki film Trzeba przejść przez ogień, pisząc do niego scenariusz wraz z Jewgienijem Gabriłowiczem. Obraz opowiadający o rosyjskiej wojnie domowej zdobył uznanie, również poza Związkiem Radzieckim co zaowocowało Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Locarno w 1969. Na tym samym festiwalu nagrodę dla najlepszej aktorki zdobyła występująca w Trzeba przejść przez ogień Inna Czurikowa, prywatnie żona reżysera. Będzie ona regularnie występować w kolejnych obrazach Panfiłowa.

Drugim filmem reżysera był zrealziowany w 1970 Początek, którego scenariusz był również efektem współpracy z Jewgienijem Gabriłowiczem. Obraz opowiadający historię robotnicy wcielającej się w role Joanny ďArc na potrzeby realizowanego przez fabrykę filmu, wyróżnił się umiejętnym połączeniem wątków dramatycznych z komediowymi. Walory filmu zostały docenione na XXII Festiwalu Filmowym w Wenecji gdzie przyznano mu nagrodę Srebrnego Lwa św. Marka. Stale obecny w filmach Panfiłowa wątek kobiecy znalazł się również w kolejnym filmie pt. Proszę o głos z 1975 roku. Scenariusz, napisany samodzielnie przez reżysera opowiadał historię kobiety obejmującej stanowisko mera miasta.

W roku 1979 stworzył Temat będący komentarzem reżysera na temat ograniczeń nakładanych przez państwową biurokrację, ograniczających kreatywność artystów. Film spotkał się z ostrą reakcją radzieckiej cenzury, która wstrzymała jego dystrybucję do roku 1986. Obraz zdobył uznanie światowej krytyki co zaowocowało przyznaniem mu na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1987 nagród: Złotego Niedźwiedzia, nagrody FIPRESCI i nagrody CIDALC.

W roku 1981 rozpoczął pracę dla wytwórni Mosfilm. Pierwszym filmem zrealizowanym dla niej przez Panfiłowa była Walentyna, ekranizacja sztuki A. Wampiłowa pt. Zeszłego lata w Czulimsku. Rozpoczęła ona serię adaptacji realizowanych przez reżysera. Kolejną była Wassa z 1983 na podstawie sztuki Maksima Gorkiego Wassa Żeloznowa. Obraz przedstawiający upadek silnej jednostki, został nagrodzony Złotym Medalem na XII MFF w Moskwie. W roku 1989 zekranizował Hamleta Williama Shakespeare'a oraz powieści Maksima Gorkiego. Ekranizacja powieści Gorkiego pt. Matka została nominowana do Złotej Palmy w Cannes, i przyniosła reżyserowi nagrodę na tym festiwalu za największy wkład artystyczny. W roku 2000 Panfiłow reżyseruje obraz Carska rodzina Romanowych , do którego scenariusz tworzy wraz z Inną Czurikową.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy