Szukaj znanych osób

Grażyna Łobaszewska

Kategoria: Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 3483
Ocena: liczba gł.: 1

Grażyna Łobaszewska wokalistka i kompozytorka, znana z takich piosenek jak Czas nas uczy pogody, Ludzie z duszą, Brzydcy, Gdybyś.

Grażyna Łobaszewska urodziła się 20 lipca 1952 roku w Gdańsku. Ukończyła Podstawową Szkołę Muzyczną w Gdańsku w klasie fortepianu. Od 1970 do 1972 roku była słuchaczka gdańskiego Studia Piosenki PRiTV, prowadzonego przez Renatę Gleinert. Debiutowała na FPR (Festiwal Piosenki Radzieckiej) w Zielonej Górze w 1971. W 1972 roku przeniosła sie do Poznania. Śpiewała w chórkach, towarzyszących w koncertach i nagraniach Halinie Frąckowiak, Wojciechowi Skowrońskiemu i Elżbiecie Wojnowskiej.

W latach 1975-77 współpracowała z grupą S-26 Andrzeja Ellmana. Potem związała się z zespołem Egro Band. Wraz z nim koncertowała w kraju oraz w NRD, RFN, Czechosłowacji i na Węgrzech. Na KFPP (Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki) w Opolu wystąpiła po raz pierwszy w 1974 roku. Później śpiewała na tym festiwalu wielokrotnie. W 1976 zdobyła tam nagrodę dziennikarzy za "Nocny spacer", w 1978 III nagrodę za "Zwierciadło Czasu", a w 1991 I nagrodę za "Wszystko co złe omija mnie". W latach 1978-83 była wokalistką zespołu Crash. Wystąpiła z nim w koncertach głównych MFMJ (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Rozrywkowej) Jazz Jamboree w Warszawie w latach 1977-78 i w 1981. W latach 1983-89 współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer. Z Crashem i Cancerem dokonała nagrań radiowych i telewizyjnych.

Występowała i nagrywała także z zespołami Janusza Komana, Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego, Grupą Doktora Q Tadeusza Klimondy i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu i centrali w Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m. in. z Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim. Od 1997 roku współpracuje z Triem Jarosława Śmietany.

Brała udział w festiwalach jazzowych w Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu, a także za granicą, w Danii, Szwecji, Hiszpanii, RFN i Kuwejcie. Uczestniczyła w trasach koncertowych po USA i Francji. Jej karierze poświęcone jest hasło w tv LPMR (Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej) odc. 60 (reż. R. Wolański)

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy