Szukaj znanych osób

Grażyna Szapołowska

Grażyna Szapołowska

Data urodzenia: 19 września 1953 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 4803
Ocena: liczba gł.: 18

Grażyna Szapołowska (ur. 19 września 1953 w Bydgoszczy) – polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, jedna z czołowych amantek polskiego kina.

Po maturze przez dwa lata grała we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, w 1977 ukończyła warszawską PWST w klasie Henryka Tomaszewskiego, w latach 1977-1984 występowała w stołecznym Teatrze Narodowym (m.in. rola Księżniczki w Śnie srebrnym Salomei Słowackiego).

Jeszcze w czasie studiów grywała epizodyczne role w serialach telewizyjnych (m.in. Czterdziestolatek, Lalka), jej debiutem na wielkim ekranie była rola Jagody w polsko-jugosłowiańskim dramacie psychologicznym pt. Zapach ziemi (1977). Wybitną i odważną rolę lesbijki Livii (u boku nagrodzonej w Cannes Jadwigi Jankowskiej-Cieślak) zagrała w 1982 w węgierskim filmie Egymásra nézve (Inne spojrzenie). Także w 1982 roku zagrała w Wielkim Szu obok Jana Nowickiego, lecz przełom w jej karierze nastąpił dopiero w 1983 roku wraz z jedną z głównych ról w popularnej komedii muzycznej Lata dwudzieste... lata trzydzieste.... Lata 80. przyniosły jej również współpracę z Krzysztofem Kieślowskim i ważne role w Bez końca (1984) oraz Krótkim filmie o miłości (1988), za ten ostatni otrzymała nagrodę Srebrnego Hugo na MMF w Chicago oraz została laureatką nagrody za najlepszą rolę kobiecą na festiwalu filmowym w Gdyni.

W latach 90. Szapołowska stworzyła ważne kreacje m.in. jako Matka w Kronikach domowych Leszka Wosiewicza (1997), oraz mickiewiczowska Telimena w ekranizacji Pana Tadeusza w reżyserii Andrzeja Wajdy (1999).

W 2005 roku aktorka wydała książkę pt. Pocałunki, która jest zbiorem opowiadań zawierających spostrzeżenia autorki na różne sfery i dziedziny życia

Szapołowska występuje również często w filmach produkcji europejskiej, np. węgierskich, włoskich, niemieckich. Została uhonorowana w Alei Gwiazd w swym rodzinnym mieście Toruniu (gdzie się uczyła i mieszkała), gdzie na Rynku Staromiejskim odsłoniła pierwszą z serii "katarzynek" - podpisów słynnych torunian.

14 listopada 2005 roku była gościem programu rozrywkowego Szymon Majewski Show. Zagrała również w popularnym serialu TVN Magda M..

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy