Szukaj znanych osób

Grzegorz Markowski

Grzegorz Markowski

Data urodzenia: 23 września 1953 r.

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 3080
Ocena: liczba gł.: 3

Grzegorz Markowski (ur. 23 września 1953 w Józefowie koło Biłgoraja) – polski piosenkarz, od 1979 roku (niektóre źródła podają 1980) wokalista zespołu Perfect. Swoją karierę zaczynał od śpiewania w amatorskiej grupie Watabah, następnie jako wokalista w Studio Piosenki ZAKR. W latach 1974 - 1978 karierę kontynuował występując z Teatrem w Targówku oraz w grupie Victoria Singers po odejściu Markowskiego przemianowanej na VOX. W międzyczasie w 1976 roku wziął udział w Koncercie Debiutów festiwalu opolskiego. W 1978 roku otrzymał nagrodę za interpretację utworu Little Things na festiwalu piosenki International Song Contest w Castlebar w Irlandii.

Przełomem i zwrotem było nagranie sławnego motywu do serialu "07 zgłoś się", po której otrzymał od założyciela zespołu Perfect, Zbigniewa Hołdysa, propozycję współpracy. W 1987 r. Polskie Nagrania wydały jego solową płytę "Kolorowy telewizor".

W 1983 grupa Perfect została rozwiązana, a Markowski w tym czasie występował razem z formacjami Hazard i Samolot.W tym czasie prowadził także firmę budowlaną. W 1987 wystąpił jeszcze razem z reaktywowaną na jeden koncert grupą, ale po reaktywacji grupy w 1989 nie pojawił się w jej składzie. Dopiero w 1993 roku powrócił do grupy jako wokalista, po tym jak w 1992 Zbigniew Hołdys ostatecznie rozwiązał zespół ze sobą jako liderem.

Brał udział w udźwiękowieniu produkcji filmowych, a także występował w materiałach dokumentalnych i filmowych, głównie w roli piosenkarza.

Jest żonaty od wielu lat z Krystyną, ma córkę Patrycję Markowską, która także zajmuje się śpiewaniem. Na antenie RMF FM prowadził "Perfekcyjną kolekcję".

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy