Szukaj znanych osób

Halle Berry

Halle Berry

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 2887
Ocena: liczba gł.: 1

Halle Berry
Halle Berry

Halle Berry (właść. Halle Maria Berry, ur. 14 sierpnia 1966 roku w Cleveland, Ohio, USA) – amerykańska aktorka. Laureatka Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie Monster's Ball (Czekając na wyrok).

Córka Afroamerykanina Jerome'a, pracownika szpitala i Angielki z Liverpoolu, Judith Ann Hawkins, pielęgniarki.

Halle dość wcześnie została zauważona przez przemysł rozrywkowy. Jako 17-latka reprezentowała stan Ohio w wyborach Miss Nastolatek, a w rok później zdobyła ten tytuł. W 1986 roku jako Miss USA wzięła udział w wyborach Miss Świata, podczas których awansowała do finału. Jej kariera potoczyła się od tego momentu błyskawicznie. Najpierw pracowała jako modelka, a już w 1989 roku wystąpiła w serialu Living Dolls. Na dużym ekranie pojawiła się po raz pierwszy w roku 1991 w Malarii Spike'a Lee. W rok później partnerowała Eddie'emu Murphy'emu w komedii Bumerang (1992).

Rok 2001 przyniósł jej wiele nagrod za film Czekając na wyrok. W 2002 roku wystąpiła u boku Pierce'a Brosnana w 20. z serii filmie o Jamesie Bondzie – Śmierć nadejdzie jutro.

Halle Berry jest diabetyczką. Po rozwodzie z graczem bejsbolowym Davidem Justicem (1992-1996), wyszła za mąż za muzyka jazzowego Erica Benéta (24 stycznia 2001) – w 2003 roku rozstali się.

W 2003 roku, na jubileuszowej 75. ceremonii rozdania Oscarów pojawiła się na scenie w specjalnej, uroczystej prezentacji aktorów – wszystkich dotychczasowych laureatów Oscara.

W 2003 jako pierwsza aktorka odebrała nagrodę dla najgorszej aktorki (Złota Malina) za rolę w Catwoman, który wygrał też w 3 innych kategoriach.

Na początku września 2007 aktorka poinformowała prasę że jest w trzecim miesiącu ciąży. Ojcem dziecka jest jej partner życiowy Gabriel Aubry. Dziecko gwiazdy ma przyjśc na wiosnę 2008 roku.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy