Szukaj znanych osób

Hansi Kürsch

Hansi Kürsch

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 2212
Ocena: liczba gł.: 1

Hansi Kürsch (ur. 10 sierpnia 1966 w Lank-Latum) - niemiecki muzyk heavymetalowy, basista (gitara basowa) i wokalista, związany z zespołem Blind Guardian i projektem Demons & Wizards.

Był współtwórcą (1985) i do czasu zakończenia prac nad 1996 płytą The Forgotten Tales jednocześnie basistą i wokalistą zespołu Blind Guardian, później zrezygnował z gitary basowej. Uchodzi za duchowego lidera grupy, zafascynowanego fantastyką, m.in. twórczością Johna R. R. Tolkiena i Michaela Endego.

Współpracował też z innymi kapelami. Dwie płyty (Demons & Wizards i Touched by the Crimson King) z Demons & Wizards (współtworzone z Jonem Schafferem, gitarzystą Iced Earth) oraz kilkanaście utworów z innymi zespołami (Zespół - Płyta - Piosenka):

Utwory Kürscha charakteryzują się zwykle zastosowaniem overdubbingu. Partie wokalne nagrywane są przez jedną osobę w wielu wersjach, po czym nakłada się je na siebie. Technikę tę stosował także m.in. Freddie Mercury, którego Kürsch jest wielkim fanem. Połączenie overdubbingu z bardzo szeroką skalą głosu Niemca sprawia, że jego nagrania do złudzenia przypominają śpiew chóru.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy