Szukaj znanych osób

Hany Abu-Assad

Kategoria: Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 871
Ocena: brak ocen

Hany Abu-Assad (ur. 11 października 1961) – holendersko-palestyński reżyser. Jego kontrowersyjny film Przystanek Raj o dwóch Palestyńczykach przygotowujących się do samobójczego ataku w Izraelu został nominowany do Oskara za najlepszy film obcojęzyczny w 2006 roku.

Abu-Assad urodził się w Nazaret w 1961, w 1980 wyemigrował do Holandii. Po ukończeniu studiów w zakresie inżynierii technicznej w Haarlem pracował przez kilka lat w Amsterdamie. Został zatrudniony na podstawie izraelskiego paszportu, jednak gdy okazało się, że jest z pochodzenia Arabem, a nie Żydem, został zwolniony. Został producentem filmowym; w 1990 założył Ayloul Film Productions.

W 1998 wyreżyserował swój pierwszy film Het 14de kippetje (The Fourteenth Chick) na podstawie scenariusza Arnona Grunberga. Późniejsze filmy to Nazareth 2000 (2000) i Rana's Wedding (2002). Holenderska telewizja (VPRO) przestała emitować jego film dokumentalny Ford Transit, gdy okazało się, że palestyński aktor gra w nim rolę brutalnego izraelskiego żołnierza. Wywołało to dyskusję dotyczącą tego, jak daleko filmy dokumentalne powinny odzwierciedlać rzeczywistość.

W 2006 film Przystanek Raj zdobył Złoty glob za najlepszy film zagraniczny oraz otrzymał nominację do Oskara w kategorii filmu obcojęzycznego.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy