Szukaj znanych osób

Hedy Lamarr

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 1080
Ocena: brak ocen

Hedy Lamarr w 1947
Hedy Lamarr w 1947

Hedy Lamarr (9 listopada 1913 - 19 stycznia 2000) to aktorka, słynna hollywodzka gwiazda filmowa i wynalazca.

Naprawdę nazywała się Hedwig Eva Maria Kiesler i była Austriaczką urodzoną we Wiedniu. Dzięki swej wielkiej urodzie po raz pierwszy wystąpiła w filmie w roku 1930. Wielkim echem odbił się jej film z 1933 Ekstaza nakręcony przez czeskiego reżysera Gustawa Machaty, gdzie wystąpiła nago. W tym czasie wywołało to wielki skandal. W 1933 wyszła za mąż za biznesmena Fritza Mandla, który jako zazdrosmy mąż próbował wykupić wszystkie kopie filmu Ekstaza, lecz mu się to nie udało. Mandl miał liczne znajomości w elitach ówczesnych władz i w ten sposób jego żona mogła poznać Mussoliniego i Hitlera. Mąż zajmował się produkcją uzbrojenia a zwłaszcza systemami łączności radiowej. Dzięki temu jego żona miała okazję zapoznać się z nowoczesną techniką i okazała się bardzo zdolna i utalentowana w tym kierunku.

W 1937 mając dość męża i jego faszystowskich przyjaciół rozwiodła się i uciekła do Londynu. Tutaj poznaje producenta filmowego Louisa Mayera, późniejszego współzałożyciela wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), który zmienia jej nazwisko na Hedy Lamarr na cześć gwiazdy kina niemego Barbary La Marr i w 1938 trafiają do Hollywood.

Tutaj gra w wielu filmach aż do końca 1941. W 1942 zrywa kontrakt z MGM i poświęca się wraz z kompozytorem i swoim sąsiadem Georgem Antheilem badaniom nad opracowaniem systemu FHSS (ang. Frequency-hopping spread spectrum), polegającym na częstych skokowych zmianach częstotliwości nadawanego sygnału radiowego, który miał uniemożliwić przechwycenie i zakłócenie komunikacji z torpedami. Ze względów technicznych system nie znalazł wtedy zastosowania ale dziś jest powszechnie stosowany w sieciach radiowych standardu 802.11 i GSM. Na swój wynalazek oparty o mechaniczne przełączanie 88 częstotliwości, sterowane przez bęben z pianoli usyskali patent numer 2292387.

Po wojnie wraca na plan filmowy odnosząc liczne sukcesy. W 1966 wydała autobiografię Ekstaza i ja.

W 1973 dość nietypowy hołd aktorce oddał Mel Brooks nazywając imieniem "Hedley Lamarr" jednego z męskich bohaterów swej komedii Płonące siodła.

W roku 1998 twarz Lamarr pojawia się po raz pierwszy na opakowaniu i instrukcjach pakietu CorelDraw. Firma Corel Corporation została pozwana przez Lamarr do sądu o szkody związanie z nieautoryzowanym użyciem jej wizerunku. Sprawa została jednak rozwiązana polubownie i za nieznaną sumę, Corel uzyskał prawo do wyłącznego prawa na ten obraz na okres pięciu lat.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy