Szukaj znanych osób

Hugh Jackman

Hugh Jackman

Data urodzenia: 12 października 1968 r.

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 2140
Ocena: brak ocen

Hugh Jackman (ur. 12 października 1968 w Sydney), australijski aktor.

Dopiero po ukończeniu studiów dziennikarskich zainteresował się aktorstwem. Początkowo grywał tylko w teatrze. Z czasem przyszły ciekawe propozycje z telewizji. Na planie serialu Correlli (1995), poznał swoją przyszłą żonę - Deborrah-Lee Furness.Pobrali się w 1996 r. a w maju 2000 adoptowali syna - Oscara Maximilliana.

Do 2000 roku był znany tylko w Australii. Dopiero rola Wolverine'a w hicie Bryana Singera X-Men otworzyła mu drzwi do kariery w Hollywood. Fenomenalne przedstawienie jednego z najbardziej czczonych w USA bohaterów komiksowych sprawiło, że Jackman został zauważony i grywa teraz coraz częściej i w towarzystwie znanych aktorów. Zagrał m.in w takich produkcjach jak: Serce nie sługa, Kate i Leopold, Kod dostępu, Van Helsing, X-Men 2, X-Men 3. Kreacja jaką stworzył w adaptacjach komiksu Stana Lee zachęciła producentów do nakręcenia kolejnych części przygód słynnych mutantów oraz osobnego filmu opowiadającego historię Logana Wolverina.

Równolegle z karierą filmową rozwijał swoją karierę jako aktor musicalowy. W 1996 zagrał rolę Gastona w musicalowej wersji ,, Pięknej i Bestii", niedługo potem otrzymał główną rolę w australijskiej produkcji ,, Sunset Boulveard". Przełomem okazała się jednak rola którą zagrał na West endzie - Curly McLain w musicalu ,, Oklahoma!" który w 1998 roku był w Londynie wielkim hitem. W roku 2004 zagrał główną rolę w musicalu ,, Boy from OZ" opowiadającego o życiu australijskiego piosenkarza i autora piosenek Petera Allena. Jackman został nagrodzony za tą rolę nagrodą Tony w 2005( za główną rolę męską). nagrodzony został też jego występ jako gospodarza ceremonii rozdania nagród Tony w 2005 roku za który dostał w tym samym roku Emmy za najlepsze jednorazowe poprowadzenie gali bądź programu rozrywkowego.


źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy