Szukaj znanych osób

Ian Curtis

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 762
Ocena: brak ocen

Ian Kevin Curtis (ur. 15 lipca 1956 w Manchesterze, zm. 18 maja 1980 w Macclesfield), wokalista i autor tekstów brytyjskiego nowofalowego zespołu Joy Division.

Pochodził z Macclesfield, z biednej rodziny. Po ukończeniu szkoły został urzędnikiem i ożenił się 25 sierpnia 1975 z Deborah Woodruff (w 1978 został ojcem Natalie). Fascynował się historią i muzyką punk. Pisał również wiersze, które później stały się tekstami do muzyki Joy Division. W 1977 na koncercie Sex Pistols spotkał Bernarda Sumnera oraz Petera Hooka i z nimi założył Joy Division. Jako artysta wypracował charakterystyczną manierę wokalną i niesamowite zachowania sceniczne. Jego karierę złamały postępująca epilepsja oraz niekończące się załamania nerwowe.

18 maja 1980 Ian Curtis popełnił samobójstwo, wieszając się na sznurze do suszenia bielizny. Prawdopodobnie powiesił się po obejrzeniu filmu Wernera Herzoga pt. Stroszek i wysłuchaniu płyty Iggy'ego Popa, The Idiot. Tym samym Joy Division przestało istnieć. Ciało Curtisa zostało skremowane 23 maja, a jego prochy spoczęły w Macclesfield. Na nagrobku widnieje napis Love Will Tear Us Apart, który - poza znaczeniem symbolicznym - nawiązuje do tytułu najbardziej znanego utworu zespołu.

W latach 90. wdowa po Ianie Curtisie - Deborah napisała książkę Przejmujący z oddali, w której opisała historię ich związku, a zarazem dzieje zespołu Joy Division. W 2007 roku na kanwie tej książki powstał brytyjski film biograficzny o Ianie Curtisie pt. Control. Reżyserem filmu jest fotograf Anton Corbijn. W roli głównej występuje Sam Riley, a jego żonę gra Samantha Morton. Film miał swoją premierę 17 maja 2007 na Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie został dobrze przyjęty.

Śmierć Curtisa i rozpad Joy Division doprowadziły do powstania zespołu New Order, w którym grają byli członkowie tej grupy.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy