Szukaj znanych osób

Ian Gillan

Ian Gillan

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1957
Ocena: brak ocen

Ian Gillan
Ian Gillan

Ian Gillan (ur. 19 sierpnia 1945 w Hounslow) - brytyjski wokalista hardrockowy. W 1969 roku dołączył do grupy Deep Purple, która wkrótce zdobyła światową sławę. Nagrał z nią takie płyty jak Deep Purple in Rock czy Machine Head, a jego wrzaskliwy głos stał się częścią charakterystycznego stylu tego zespołu.

Gillan po raz pierwszy opuścił Deep Purple w 1973 r., zakładając własny zespół - Ian Gillan Band, znany później pod krótszą nazwą - Gillan. W 1983 r. dołączył chwilowo do heavymetalowego Black Sabbath i nagrał z nim jedną płytę - Born Again.

W 1984 r. wrócił do reaktywowanego właśnie Deep Purple i zaśpiewał na dwóch płytach - Perfect Strangers i The House of Blue Light. Po trasie koncertowej promującej ten drugi album musiał opuścić zespół ze względu na narastający konflikt z jego liderem, Ritchie Blackmorem. Powrócił po raz trzeci w 1993 roku z okazji 25-lecia zespołu, na nagranie albumu The Battle Rages On (Bitwa nadal wrze), którego tytuł znakomicie oddawał atmosferę panującą między gitarzystą, a wokalistą zespołu. Ostatecznie, w czasie trasy koncertowej, Blackmore opuścił grupę. Gillan występuje w niej do dnia dzisiejszego.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy