Szukaj znanych osób

Ian Paice

Ian Paice

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1496
Ocena: brak ocen

Ian Anderson Paice (ur. 29 czerwca 1948 w Nottingham), brytyjski perkusista, znany przede wszystkim jako jedyny członek zespołu Deep Purple, który grał we wszystkich wcieleniach grupy (1968-76, 1984-). Zainspirowany grą perkusistów jazzowych, takich jak Gene Krupa i Buddy Rich. Występował gościnnie na płytach wielu artystów, m.in. Paula McCartneya, George'a Harrisona i Jima Capaldiego. Koncertował także wielokrotnie z Pete'em Yorkiem.

Paice zaczynał jako perkusista amatorskiego zespołu prowadzonego przez ojca, po czym związał się z zespołem Georgie & the Rave-Ons, który pod zmienioną nazwą na The Shindigs wydał w 1965 r. dwa single. W 1966 r. Paice dołączył do grupy MI5, w której śpiewał Rod Evans, pierwszy wokalista Deep Purple. W tym samym roku grupa zmieniła nazwę na The Maze. Pod tym szyldem wydała kilka singli i odbyła trasy koncertowe po europejskich klubach.

W l. 1976-77 współtworzył grupę Paice Ashton Lord, następnie, w l. 1979-82 grał w grupie Whitesnake, a następnie zasilał skład zespołu Gary'ego Moore'a (styczeń 1982 - kwiecień 1984).

W 1992 r. Ian Paice wziął udział w charytatywnym koncercie na rzecz Leukaemia Research w Oksfordzie. Wystąpił wówczas z członkami zespołu Bad Company i Procol Harum. Wśród wykonywanych utworów znalazł się m.in. przebój "A Whiter Shade of Pale". Organizatorem koncertu była Sarah Lord, córka Jona Lorda.

We wrześniu 1999 Ian Paice dołączył do Tony'ego Ashtona i Paula Martineza, z którymi wystąpił na kilku koncertach podczas Hell Blues Festival w Hell, w Norwegii. Podczas pobytu w Hell Paice dał też recital solowy.

Od wielu lat daje solowe recitale na całym świecie, podczas których prezentuje wybrane fragmenty kompozycji Deep Purple oraz odpowiada na pytania widowni. Często występuje także z lokalnymi zespołami. Solowe występy Paice'a w Polsce odbyły się w 1997 r. (z udziałem perkusisty Jarosława Ptaszyńskiego ur.23.07.61.absolwenta A.M.muzyka sesyjnego), w 2002 roku w Opolu oraz w 2005 roku w Piekarach Śląskich.

W grudniu 2001 r. Ian Paice odbył z Pete'em Yorkiem trasę koncertową po Niemczech, podczas której towarzyszyli im Miller Anderson i Colin Hodgkinson.

W 2002 roku ukazało się solowe wydawnictwo Iana Paice'a, DVD Not For the Pro's. Limitowana wersja DVD zawierała także płytę CD ze studyjnymi nagraniami Paice'a z towarzyszeniem Millera Andersona i Colina Hodgkinsona zarejestrowanymi w czerwcu 2000 r . w studiu Abbey Road. W 2004 r. ukazało się drugie wydanie DVD pod zmienionym tytułem na On the Drums.

21 czerwca 2004 r. Ian Paice wziął udział, wraz z Chadem Smithem z Red Hot Chili Peppers, w otwarciu London Drum Company. Występ obu muzyków, razem i osobno, został sfilmowany i wydany na płycie DVD w 2005 r. W tym samym roku Paice ponownie spotkał się z Chadem Smithem podczas koncertu w ramach Modern Drummer Festival. 25 maja tego roku Paice wystąpił na koncercie w Wiedniu, gdzie zagrał z zespołem perkusisty Bernharda Welza. Na repertuar koncertu złożyły się zarówno klasyczne utwory Deep Purple, jak i te z najnowszych płyt zespołu (m.in. "Walk On" i "Silver Tongue").

2006 rok Ian Paice rozpoczął 13 stycznia koncertem charytatywnym w Reading. 31 marca i 1 kwietnia Paice był wraz z Donem Aireyem gościem targów ProLight+Sound we Frankfurcie, gdzie muzycy zagrali dwa pokazowe koncerty z towarzyszeniem m.in. Thijsa van Leera z grupy Focus.

25 lutego 2007 r. Ian Paice wystąpił w Austrii z profesjonalnym coverbandem Deep Purple, zespołem Demon's Eye, z którym oprócz rzadko granych utworów Deep Purple (m.in. "Emmaretta", "Sail Away", "Soldier of Fortune") wykonał także piosenki z repertuaru Whitesnake. 2 marca na koncercie w Treforest w Walii wsparł swoją obecnością Uniwersytet w Glamorgan i jego nową inicjatywę, Cardiff School of Creative & Cultural Industries. 20 września Paice wystąpił w II edycji koncertu charytatwynegoThe Sunflower Jam, organizowanego przez żonę muzyka, Jacky Paice, a 17 października zagrał w Liverpoolu, gdzie w drugiej części koncertu towarzyszył mu coverband Cheap Purple.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy