Szukaj znanych osób

Ihsahn

Ihsahn

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 2238
Ocena: brak ocen

Biografia

Tveitan urodził się w Norwegii i w wieku siedmiu lat zaczął grać na fortepianie, a po trzech latach rozpoczął naukę gry na gitarze i wkrótce potem zaczął już nagrywać własne utwory. Inspirację czerpał z różnych dziedzin muzyki: metalowej, klasycznej, ambientowej czy techno. Dorastał na dużej farmie na wsi.

Swojego kolegę w wielu muzycznych projektach – Tomasa Haugena (ps. Samoth) – spotkał w wieku 13 lat w szkole muzycznej. Haugen zwrócił uwagę na jego naszywki Iron Maiden. W 1991 założyli razem Thou Shalt Suffer, death/blackmetalowy zespół, w którym Tveitan był gitarzystą i klawiszowcem. Nagrali dwie kasety demo, po czym Samoth odszedł z zespołu. Tveitan został sam, jednak kontynuuje ten projekt aż po dzień dzisiejszy.

Po odejściu Samotha z Thou Shalt Suffer, obaj założyli zespół Emperor, w którym Tveitan znów grał na gitarze. Muzyka ich była już bliższa black metalowi, również dzięki grze Tveitana na klawiszach, co zostało wzmocnione w późniejszych wydaniach. Dzięki wsparciu Øysteina Aarsetha (ps. Euronymous) z Mayhem zespół, po kilku demach wydał pierwszy album In the Nightside Eclipse. Krótko potem Tveitan został w zespole sam, gdyż policja aresztowała jego kolegów z zespołu. Osiadł w posiadłości rodzinnej i skomponował wiele z tego, co później pojawiło się na albumie Anthems to the Welkin at Dusk (nagranym po zwolnieniu warunkowym Haugena).

W 1995 został wydany minialbum projektu Zyklon-B zatytułowany Blood Must Be Shed z udziałem członków zespołów Emperor i Satyricona, z Tveitanem na syntezatorze. W 1998 Tveitan utworzył wraz z żoną Ihriel eksperymentalny zespół Peccatum. W 1999 Emperor wydał IX Equilibrium.

Znakiem rozpoznawczym Peccatum jest użycie dźwięków syntetycznych oraz mieszanie czystego wokalu z growlem. Przez okres swojego istnienia Peccatum wydało trzy albumy oraz dwa minialbumy po czym w roku 2006 zakończyło działalność.

Ostatni album Emperor został wydany w 2001. Album studyjny, Prometheus: The Discipline of Fire & Demise, w całości skomponowany przez Tveitana, był bardziej skomplikowany melodycznie i mniej syntetyczny niż poprzednie albumy. Jeszcze tego samego roku członkowie zespołu zdecydowali się rozstać, dając sobie więcej wolnego czasu na poboczne projekty.

30 sierpnia 2005 roku Emperor pojawił się, zaskakując wszystkich, na imprezie z okazji 15. rocznicy istnienia Scream, na The Rockefeller (w Oslo). Cała akcja trzymana była w tajemnicy, o której wiedziało tylko parę osób. Zagrali wówczas trzy utwory. Była to zapowiedź powrotu zespołu, która ma wystąpić kilkakrotnie w Europie i w USA w 2006, mianowicie na festiwalach Wacken i Inferno Festival.

Jego pierwszy solowy album The Adversary został wydany 10 kwietnia 2006 roku. Cały materiał został skomponowany i nagrany przez Tveitan, zagrał też na wszystkich instrumentach prócz perkusji, gdzie wspomógł go Asgeir Mickelson. Muzycznie jest to połączenie tradycyjnego heavy metalu i black metalu z muzyką klasyczną. Album nagrany został w Symphonique Studios w Norwegii i wyszedł nakładem Mnemosyne Productions (wytwórnia Ihriel, założona w 2003 roku). Do utworu Invocation nakręcono teledysk.

2007 roku, razem z żoną Ihriel i ludowym skrzypkiem o imieniu Knut "Grimen" Buen, pod szyldem Hardingrock nagrał utrzymany w stylu folk metal album Grimen.

Będąc utalentowanym muzykiem, Tveitan jest także zdolnym artystą i niegdyś rozważał wykonanie szaty graficznej na Thou Shalt Suffer. Aktualnie mieszka wraz z żoną i psem (rasy Akita) w Notodden w Norwegii. Pracuje też jako nauczyciel muzyki w lokalnej szkole.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy