Szukaj znanych osób

Ireneusz Krosny

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 750
Ocena: brak ocen

Ireneusz Krosny (ur. 1968 w Tychach) – polski aktor, mim, specjalizujący się w pantomimie komicznej.

Swoją karierę rozpoczął w Teatrze Ruchu i Pantomimy Migreska pod kierunkiem Zbigniewa Skorka mając 14 lat. Już w tym czasie teatr ten osiągał sukcesy, m.in. przedstawienie "Dzień Ćpuna" stało się znane w skali całego kraju. W 1986 r. założył amatorski Teatr Pantomimy i Ruchu „Satori”, a w 1989 r. Scenę Pantomimy KUL „Gnoma”, którą prowadził przez trzy lata. Od 1992 r. funkcjonuje we własnym "Teatrze Jednego Mima". Faktyczna kariera "Teatru Jednego Mima" rozpoczęła się w sezonie 1995/96 zdobyciem trzech Grand Prix na trzech najważniejszych festiwalach kabaretowych w Polsce. Od 1997 r prowadzi warsztaty pantomimiczne w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

Występował na scenach Europy, Rosji, Kanady, USA, Chin, Korei Południowej i Islandii. Jest laureatem kilku festiwali krajowych i zagranicznych poświęconych twórczości kabaretowej, komediowej i pantomimicznej. Brał udział w kilkudziesięciu programach telewizyjnych na antenie TVP1, TVP2, Polsat i TVN.

Posiada oryginalny, własny styl. Podczas spektakli nie stosuje makijażu, występuje w czarnym trykocie, w otoczeniu ubogiej scenografii. Treść jego autorskich etiud dotyczy przejawów życia społecznego i towarzyskiego, z elementami abstrakcji i absurdu, zwykle są one zakończone zaskakującą pointą i przesłaniem. Krosny jest niewątpliwie najbardziej znanym mimem komicznym w Polsce.

Linki zewnętrzne

Witryna Teatru Jednego Mima Ireneusza Krosnego

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy