Szukaj znanych osób

Jack Scalia

Kategoria: Aktorzy Modele

Liczba wyświetleń: 3392
Ocena: liczba gł.: 1

Życiorys

Ma sycylijskie i irlandzkie pochodzenie. Przyszedł na świat w rodzinie katolickiej. W szkole średniej w Brentwood, na Long Island, odnosił niebywałe sukcesy w baseballu i piłce nożnej. Reprezentował ligę Major League Baseball w klubie Montreal Expos, a w roku 1971 otrzymał stypendium sportowe federacji NAIA (National Association of Intercollegiate Athletics) na uniwersytecie w Ottawa, w stanie Kansas. Jednak poważne złamanie ramienia zakończyło szybko profesjonalną karierę sportową. W wieku młodzieńczym przechodził trudny okres z narkotykami i alkoholem.

W 1974 roku pracował fizycznie za dwa dolary i dziesięć centów w fabryce Campbella w Sacramento, w stanie Kalifornia. Za namową przyjaciela, w 1975 roku rozpoczął karierę modela w Jimmy Grimme Agency w San Francisco i prezentował stroje Armaniego w L'Uomo Vogue. Potem podpisał kontrakt z renomowaną Ford Modeling Agency w Nowym Jorku, reklamując męskie dżinsy firmy Jordache.

Jego ambicje sięgały jednak o wiele dalej – w styczniu 1980 zaczął pobierać lekcje aktorstwa u Roberta X. Modie. Po raz pierwszy udało mu się wystąpić na srebrnym ekranie z Rockiem Hudsonem w dwóch produkcjach NBC: tele dramacie Gwiezdny twórca (The Star Maker, 1981) i serialu Połączenie Devlin (The Devlin Connection, 1982). Karierę na dużym ekranie zapoczątkował w thrillerze Miasto strachu (Fear City, 1984).

W melodramacie ABC Club Med (1986) zagrał postać rozwodnika pracującego w bajecznym kurorcie w Meksyku. Zachwycił rolami w telewizyjnych adaptacjach powieści Judith Krantz Tylko Manhattan (I'll Take Manhattan, 1987) i Łabędzi śpiew (Torch Song, 1993) oraz ekranizacjach książek Jackie Collins Lady Boss (1992) i Żony Hollywoodu: Nowe pokolenie (Hollywood Wives: The New Generation, 2004), po których porównywany był do "renesansowych młodzieńców malowanych przez Michała Anioła". Kolejna telewizyjna rola to archeolog, imigrant i agent Tony Roselli w serialu detektywistycznym NBC Detektyw Remington Steele (1987) u boku Pierce'a Brosnana. W operze mydlanej CBS Dallas (1987, 1988, 1991) wcielił się w postać Nicholasa Pierce'a, ulegającego urokowi Sue-Ellen Ewing (Linda Gray) rywala J.R. Ewinga zarówno w kwestiach finansowych, jak i w miłości, zepchniętego z balkonu podczas walki z J.R. – powrócił jednak w sekwencji marzenia Sue-Ellen Ewing jako jej mąż. Za tę rolę był nominowany w 1989 roku do nagrody Soap Opera Digest.

Następnie został zaangażowany do roli nowojorskiego policjanta włoskiego pochodzenia, któremu towarzyszy niezwykle uzdolniony pies policyjny bordog Tequila w serialu Tequila i Bonetti (Tequila and Bonetti, 1992) i we włoskim sequelu Nowe przygody Tequili i Bonettiego w Rzymie (Le Nuove Avventure de Tequila e Bonetti, 2000), gdzie zostaje oddelegowany do okręgu policyjnego Trevi w Rzymie, a jego służbowy czworonożny partner Tequila to mieszaniec goldena retrievera z bernardynem. Sympatię widzów zyskała jego rola agenta federalnego Chrisa Stampa, który rozpoczął sprawę z Ericą Kane i zostałł postrzelany i zabity przez bandytę w operze mydlanej ABC Każde moje dziecko (All My Children, 2001-2003). Postać ta zdobyła w 2002 roku nominację do nagrody Emmy.

Życie prywatne

Był dwukrotnie żonaty; z Joan Rankin i byłą Miss Universum – Karen Baldwin, z którą ma dwie córki: Olivię (ur. 1987) i Jacqueline (ur. 1990).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy