Szukaj znanych osób

James Cameron

James Cameron

Data urodzenia: 16 sierpnia 1954 r.

Kategoria: Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 1888
Ocena: liczba gł.: 1

James Francis Cameron (ur. 16 sierpnia 1954) jest kanadyjskim reżyserem filmowym kina akcji. Jego przedsięwzięcia są zwykle - pomimo przekraczania terminarza i budżetu - kasowe i odnoszą sukcesy komercyjne. Najczęściej poruszaną przez tego reżysera tematyką są relacje pomiędzy człowiekiem a światem maszyn i technologii. Często pojawiają się silne kobiece postacie (Ellen Ripley z Obcego, Sarah Connor z Terminatora). W większości jego filmów ukazany jest w jakiejś scenie wybuch nuklearny.

Najsłynniejszym obrazem filmowym Jamesa Camerona jest film Titanic (z 1997), który wyreżyserował według własnego scenariusza. Film zdobył 11 Oscarów, w tym za "Najlepszy film" i dla "Najlepszego reżysera".

Reżyser ten ma szansę (jeśli nikt go nie uprzedzi) stać się twórcą pierwszego fabularnego, pełnometrażowego filmu zrealizowanego w technologii IMAX - Battle Angel, ekranizacji znanej Mangi zapowiedzianej na rok 2007. Od kilku lat reżyser nabierał doświadczenia, tworząc filmy dokumentalne w tej technologii.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy