Szukaj znanych osób

James Dean

James Dean

Data urodzenia: 08 lutego 1931 r.

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 786
Ocena: brak ocen

James Byron Dean (ur. 8 lutego 1931 Marion, Indiana, zm. 30 września 1955) – amerykański aktor filmowy i teatralny, który po swojej przedwczesnej tragicznej śmierci stał się legendą światowego kina oraz ikoną nonkonformistycznej postawy życiowej.

Wychowany na farmie w Indianie przez swoją ciotkę i wujka wcześnie wyruszył na podbój Hollywood. Jego wczesne role filmowe to:

  • uczestnik wojny koreańskiej w Bagnecie na broń z 1951 r.;
  • marynarz w Żeglarze, strzeżcie się z 1952 r.;
  • młody chłopak w komedii Has Anybody Seen My Gal? z 1952 r.

Jako bohater pierwszoplanowy wystąpił jedynie w trzech filmach, tworząc w nich niezapomniane kreacje:

  • w adaptacji książki Johna Steinbecka wg Elii Kazana Na wschód od Edenu (1955), gdzie grał nie pogodzonego ze swoją pozycją i skłóconego z ojcem Caleba;
  • w filmie Nicholasa Raya Buntowniku bez powodu (1955), gdzie stworzył postać nastolatka, Jima Starka, która uczyniła z niego wieczny symbol buntu i niezgody wobec zastanego porządku świata
  • w filmie Olbrzym (z 1956).

Zginął w wypadku samochodowym w miejscowości Chalame. W mediach jego śmierć nazwano samobójstwem przez roztargnienie. Błyskotliwa i szybka kariera Deana, tragiczna śmierć oraz rozgłos wokół uroczystości pogrzebowych, które zgromadziły mnóstwo ludzi, uczyniły z niego obiekt kultu i przedmiot fascynacji wielu pokoleń.

Do dziś spekuluje się na temat orientacji seksualnej Deana. W Ameryce zazwyczaj podaje się, że był homoseksualistą, natomiast w Europie, że biseksualistą. Marlon Brando w swojej biografii przyznał się do kontaktów seksualnych z Deanem.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy