Szukaj znanych osób

James L. Brooks

Kategoria: Reżyserzy Przedsiębiorcy

Liczba wyświetleń: 4989
Ocena: liczba gł.: 1

Życie i kariera

Brooks urodził się w żydowskiej rodzinie na Brooklynie, Nowy Jork. Zaczynał swoją karierę w show-biznesie jako scenarzysta CBS News w latach 1964-1966. Później pracował dla ABC, jako współedytor serialu Room 222, współpracował wraz Allanem Burnsem z Grantem Tinkerem przy produkcji, która później stała się The Mary Tyler Moore Show. Program ten odniósł w Ameryce ogromny sukces, otworzył drogę Brooksowi i Burnsowi do dalszych projektów, jak Rhoda, Paul Sand in Friends and Lovers, Taxi, The Associates i Lou Grant.

W 1978 zaczął pracować nad filmami pełnometrażowymi. Pierwszy filmem, którego był scenarzystą i współproducentem to Starting over, później (1983) wyreżyserował, wyprodukował i napisał scenariusz do filmu Terms of Endearment (Czułe słówka).

W 1984 r. założył swoją własną firmę produkcyjną Gracie Films. Firma brała udział w produkcji m.in. Tracey Ullman Show, The Simpsons i The Critic, a do największych produkcji filmowych Gracie Films zalicza się Jerry Maguire, As Good as It Gets, Bottle Rocket i Broadcast News.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy