Szukaj znanych osób

Jan Ernst

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 2868
Ocena: brak ocen

Praca naukowa

Po ukończeniu X Gimnazjum Państwowego im. Henryka Sienkiewicza i wyższego kursu klasy fortepianu Marii Sołtysowej w lwowskim Konserwatorium Muzycznym, studiował w latach 1927-1932 geografię na Uniwersytecie Jana Kazimierza, początkowo pod kierunkiem wielkiego polskiego geografa Eugeniusza Romera, a później jego ucznia, prof. Augusta Zierhoffera. W swych pracach na temat geografii rolnictwa - magisterskiej i doktorskiej, jako pierwszy wprowadził metody taksonomiczne. Po raz pierwszy w geografii posłużył się metodą podobieństw słynnego antropologa, prof. Jana Czekanowskiego.

W latach 30. był asystentem w Instytucie Geografii UJK, przebywał też na stypendiach naukowych w Genewie i Rzymie. Tam też poznał swoją przyszłą żonę, Zofię Kostanecką, znaną później tłumaczkę literatury włoskiej. Był ojcem dwóch synów: Krzysztofa i Tomasza.

W kampanii wrześniowej 1939 brał udział jako oficer 19 pułku piechoty Odsieczy Lwowa. Ranny po Płockiem, leczony był w szpitalu w Łodzi, później mieszkał w Warszawie, zatrudniwszy się jako pianista w kawiarniach. Po wojnie przebywał w Łodzi, grając w nocnych lokalach i wskrzeszając Chór Eryana. W 1946 podjął pracę w instytucjach państwowych w Warszawie. Od 1950 do 1957 wraz z Chórem prowadził działalność artystyczną w Domu Wojska Polskiego.

W latach 1957-1959 pracował w Sekcji Skandynawskiej Instytutu Spraw Miedzynarodowych, kierował też w latach 1957-1965 Redakcją geografii w PIW.

W 1959 rozpoczął pracę naukową w Katedrze Geografii Ekonomicznej UMCS w Lublinie. Był profesorem UMCS, dziekanem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMCS (1962-1966), kierownikiem katedry geografii ekonomicznej (1964- 1979).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy