Szukaj znanych osób

Jan Jankowski

Jan Jankowski

Data urodzenia: 02 czerwca 1961 r.

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 2335
Ocena: liczba gł.: 2

Jan Jankowski (ur. 2 czerwca 1961 w Zduńskiej Woli) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. W 1984 roku ukończył PWST we Wrocławiu.

Rok wcześniej zadebiutował w filmie, drugoplanową rolą zbuntowanego muzyka, chłopaka głównej bohaterki (w tej roli Krystyna Janda) w Tylko rock. W drugiej połowie lat 80. grał w wielu ambitnych produkcjach, u uznanych reżyserów. W Osobistym pamiętniku grzesznika przez niego samego spisanego (1985) Wojciecha Jerzego Hasa wcielił się w postać młodziutkiego hulaki, w Kobiecie z prowincji (1984) Andrzeja Barańskiego był Heniem, synem Andzi (Ewa Dałkowska), a w Dekalogu IX (1988) Krzysztofa Kieślowskiego niedoświadczonym kochankiem. Inne ważne role z tego okresu to zakochany motocyklista w Opowieści harleya Wiesława Hielaka (1987) oraz nadwrażliwy poeta Bezdomny z serialu Mistrz i Małgorzata (1988) Macieja Wojtyszki. Większość kreowanych przez niego w tamtym czasie postaci uosabia chłopięcy, nieco infantylny, idealizm lub niedojrzałość.

Uznanie krytyki oraz nagrody - za pierwszoplanową rolę męską na FPFF w Gdyni oraz im. Zbigniewa Cybulskiego dla najlepszego młodego aktora - przyniosła mu rola prostego idealisty, porucznika Andrzeja Kmity, którego postawa zostaje skonfrontowana z jarzmem wojny w filmie Wojciecha Wójcika Sam pośród swoich.

W latach 90. i później pojawiał się niemal wyłącznie w serialach telewizyjnych. Dużą popularność zdobył dzięki roli Pawła Hanisza w pierwszej polskiej telenoweli W labiryncie. Zagrał także w m.in. Radiu Romans, Złotopolskich, Czułości i kłamstwach, Samym Życiu i Pensjonacie pod Różą. Ostatnio na stałe dołączył do obsady M jak miłość.

Występuje w przedstawieniach Teatru Telewizji oraz - gościnnie - na deskach warszawskiego Teatru Syrena. Wcześniej był związany z Teatrem Rozmaitości (1984-1986) oraz wrocławskim Teatrem Polskim (1986-1987).

Jest mężem aktorki Małgorzaty Biniek-Jankowskiej.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy