Szukaj znanych osób

Janusz Gniatkowski

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 925
Ocena: brak ocen

Janusz Gniatkowski (ur. 6 czerwca 1928 we Lwowie), polski piosenkarz, żona: Krystyna Maciejewska.

W dzieciństwie należał do chóru kościelnego. Po II wojnie światowej w 1946 r. osiadł w Katowicach. Jego talentem zainteresował się Waldemar Kazanecki.

Pierwsze nagrania zarejestrował z katowickim zespołem Jerzego Haralda w roku 1954. Rok później z Nataszą Zylską i Janem Dankiem ruszył na tournée po Polsce, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, NRD, Czechosłowacji, Mongolii, RFN, Francji i Austrii. Potem często wyjeżdżał do Polonii w USA, Kanadzie, Australii. Był, obok Mieczysława Fogga, najpopularniejszym piosenkarzem lat 50. i pierwszej połowy lat 60. XX wieku. Bywał nazywany polskim Bingiem Crosbym. Nagrywał z orkiestrami Jana Cajmera i Zygmunta Wicharego. Obecnie mieszka w Poraju koło Częstochowy. W dniach 15-16 września 2007r odbył się festiwal jego piosenek oraz występy gwiazd z nim związanych

Wylansował wiele melodyjnych przebojów:

  • "Apassionata"
  • "Kuba"
  • "W kalendarzu jest taki dzień"
  • "Bella Donna".

Jego karierę przerwał poważny wypadek samochodowy (1991), po którym artysta długo wracał do zdrowia. W 2004 r. w Filharmonii Częstochowskiej świętował 50-lecie działalności artystycznej. Koncert zarejestrowała i emitowała TVP.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy