Szukaj znanych osób

Janusz Panasewicz

Janusz Panasewicz

Data urodzenia: 18 stycznia 1956 r.

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 1740
Ocena: liczba gł.: 4

Janusz Panasewicz (właść. Jan Panasewicz, ur. 18 stycznia 1956 w Lipsku w województwie podlaskim) – polski wokalista rockowy, członek zespołu Lady Pank, autor tekstów.

Ukończył szkołę podstawową w Olecku, a w 1975 zdał maturę w III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, gdzie był również uczniem średniej szkoły muzycznej. Następnie, podczas odbywania służby wojskowej, śpiewał w zespole wojskowym Desant. Jeszcze podczas trwania służby, dzięki Andrzejowi Mogielnickiemu, trafił do zespołu Lady Pank (1982 r.), którego wokalistą pozostaje do dnia dzisiejszego. Wcześniej wokalistą Lady Pank był Jan Borysewicz.

Jest również autorem tekstów piosenek na kilku płytach Lady Pank, w tym słów do takich utworów jak: "Młode Orły", "Nie chcę litości", "Na granicy", "Znowu Pada Deszcz", "Słońcem Opętani" i "Heroina".

Poza Lady Pank występował i nagrywał m.in. z: Krystyną Prońko, Perfectem, Piotrem Zanderem i Robertem Gawlińskim.

9 czerwca 2007 roku podczas koncertu w Pruszczu Gdańskim rzucił ze sceny butelką wody w kierunku publiczności, trafiając w 23-letnią fankę.

Jak poinformował zastępca Prokuratury Rejonowej w Pruszczu Gdańskim Grzegorz Kulon, muzykowi postawiono zarzut naruszenia nietykalności fizycznej poszkodowanej oraz uszkodzenie jej mienia, tj. aparatu fotograficznego. Zachowanie wokalisty Lady Pank zakwalifikowano jako czyn o charakterze chuligańskim. Groziło mu do pięciu lat więzienia.

Badanie po zdarzeniu wykazało u Panasewicza ok. 1,8 promila alkoholu.

Podczas przesłuchania Panasewicz zaprzeczył, aby w trakcie koncertu był pijany. Wyjaśnił, że tuż po występie członkowie zespołu otrzymali od organizatora imprezy butelkę whisky, którą się poczęstowali.

14 stycznia 2008 Gdański sąd rejonowy skazał go na 10 tys. zł grzywny i 3 tys. zadośćuczynienia za naruszenie nietykalności cielesnej.

Ożenił się z Bogusławą Ossowską w 1980 r., obecnie rozwiedziony, ma syna Wojciecha, ur. 1980 r. Wraz z Ewą Smolarczyk ma dwóch synów bliźniaków- Brunona i Juliana (ur. grudzień 2007).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy