Szukaj znanych osób

Janusz Rewiński

Janusz Rewiński

Data urodzenia: 16 września 1949 r.

Kategoria: Aktorzy Politycy

Liczba wyświetleń: 2629
Ocena: liczba gł.: 7

Janusz Rewiński (ur. 16 września 1949 w Żarach) – polski aktor, satyryk i polityk.

Absolwent Technikum Budowy Silników Lotniczych (Lotniczych Zakładów Naukowych) we Wrocławiu, PWST w Krakowie (1972), lecz już podczas studiów występował w prowadzonych przez Wiesława Dymnego Spotkaniach z Balladą oraz w Piwnicy Pod Baranami (wtedy powstał znany monolog Fiut, co rozszyfrowuje się jako Film i uwentualnie telewizja). Aktor Teatru Polskiego w Poznaniu, gdzie grał w roli Wacława, a potem Papkina w Zemście Aleksandra Fredry. Po udanym debiucie w Poznaniu przez kilka lat wraz z Zenonem Laskowikiem występował w kabarecie Tey. W latach 80. pojawił się m.in. w duecie z Bohdanem Smoleniem. Największą sławę przyniosły mu jednak występy w Kabarecie Olgi Lipińskiej, w którym wcielił się w rolę gruboskórnego prezesa Miśka. Wystąpił w licznych rolach filmowych, m. in. w Podróżach Pana Kleksa, Kilerze (jako Siara) i w serialach Zmiennicy, Tygrysy Europy. Grywa zwykle ludzi wpływowych, lecz nieokrzesanych. Żona Iwona Biernacka.

Działalność polityczna

Jeden ze współzałożycieli programu telewizyjnego i stowarzyszenia Skauci Piwni, przekształconego później w Polską Partię Przyjaciół Piwa, traktowaną wpierw jako żart, lecz po wejściu do Sejmu (16 mandatów w 1991 roku) biorącą udział w poważnej polityce. Poseł na Sejm I kadencji (25 listopada 1991-31 maja 1993). Jako pierwszy prezes PPPP usunięty ze stanowiska przez stronników Leszka Bubla, potem na krótko trafił do KLD, z którego list wyborczych startował w 1993 (wraz z Polskim Programem Liberalnym popierał w sejmie gabinet premier Hanny Suchockiej).

Powrót do satyry

Jak sam twierdzi, niepowodzenia w działalności politycznej i poznanie stosunków panujących w kręgach władzy zniechęciły go do polityki, lecz jednocześnie pomogły w rozwijaniu twórczości satyrycznej. Po przegranych wyborach w 1993 wrócił do Kabaretu Olgi Lipińskiej, gdzie wcielił się ponownie w rolę Miśka, tym razem próbującego dostosować zespół do wymogów gospodarki rynkowej.

Występował wraz z Krzysztofem Piaseckim w programie kabaretowym Ale plama w TVN (1998-2004), bezlitośnie wyśmiewając polskich polityków (krótko program ukazywał się również w TVP). Obecnie można go zobaczyć w niedziele o 18:15 ponownie z Piaseckim w nowym programie Szkoda gadać na TVP1.

Działalność gospodarcza

W poł. lat 90 próbował również sił w biznesie pełniąc funkcję prezesa firmy Centrum Komputerowe Bonair USA Sp. z o. o. (1994-1995), członek zarządu Unitra Multimedia S. A. (1995-1996).

Przeprowadzka na wieś i potyczki z prądem

Janusz Rewiński kilka lat temu zamieszkał we wsi Nowodwór koło Mińska Mazowieckiego i został rolnikiem i hodowcą.

Jeszcze do 2006, pomimo wysiłków satyryka, w jego gospodarstwie nie było prądu i został doprowadzony dopiero w 2006. Dalszym ciągiem przygód Rewińskiego z energetyką jest trwający od 2002 spór o cztery betonowe słupy energetyczne wysokiego napięcia znajdujące się na jego gruncie, których zakład energetyczny nie chce usunąć.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy