Szukaj znanych osób

Jason Donovan

Jason Donovan

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 2856
Ocena: liczba gł.: 1

Życiorys

Jest synem australijskiego aktora Terence'a Donovana i Sue, byłej australijskiej lektorki wiadomości Australian Broadcasting Corporation (ABC). W 1973 roku, kiedy miał pięć lat, jego rodzice rozwiedli się. Rok później matka ponownie wyszła za mąż za Johna McIntosha, z którym ma trzy córki: Katherine, Olivię i Stephanie. W wieku dwunastu lat wystąpił w australijskiej operze mydlanej Skyways (1980). Ukończył De La Salle College w Malvern. Popularność przyniosła ma rola Scotta Robinsona w australijskiej operze mydlanej Sąsiedzi (Neighbours, 1986-89), za którą został uhonorowany nagrodami Logie (1987) i Silver Logie (1988). Zagrał także w telefilmie wojennym Bohaterowie (The Heroes, 1988) z Cameronem Daddo, dramacie wojennym Przysięga krwi (Blood Oath, 1990) u boku Bryana Browna, Terry'ego O'Quinna, Russella Crowe i Deborah Kary Unger oraz komedii Słońce, Księżyc i Gwiazdy (The Sun, the Moon and the Stars, 1996) z Angie Dickinson.

W 1989 roku Donovan wyjechał do Londynu, gdzie rozpoczął karierę piosenkarza. Jego debiutancki album Ten Good Reasons (1989) zdobył ogromną popularność w wielu krajach świata, trafił na szczyt listy najlepiej sprzedających się płyt w Wielkiej Brytanii i wylansował takie przeboje jak Nothing Can Divide Us, Especially For You w duecie z Kylie Minogue, Too Many Broken Hearts oraz cover hitu Sealed with a Kiss (Ze stemplem moich ust), który w 1962 roku wykonywał Brian Hyland.

W 1991 roku odniósł sukces na londyńskiej scenie West End rolą Józefa w biblijnym musicalu Andrew Lloyda Webbera Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze (Joseph and the Amazing Technicolour Dreamcoat), a singiel z piosenką Any Dream Will Do trafił na pierwsze miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. W latach 2004-2005 występował na scenie London Palladium w City of Westminster ze spektaklem dla dzieci Iana Fleminga Chitty Chitty Bang Bang, a dwa lata później odbył tournée z przedstawieniem Stephena Sondheima Sweeney Todd.

W 1997 związał się z menadżerką sceniczną Angelę Malloch. Mają córkę Jemmę (ur. 28 marca 2000) i syna Zacha (ur. 23 marca 2001).

W 1999 roku jego kariera uległa załamaniu, gdy ujawniono jego uzależnienie od narkotyków i przez dwa lata miał problemy z uzależnieniem od kokainy. Cierpiał też z powodu łuszczycy.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy