Szukaj znanych osób

Jason Statham

Jason Statham

Data urodzenia: 12 września 1972 r.

Kategoria: Aktorzy Modele

Liczba wyświetleń: 5697
Ocena: liczba gł.: 2

Kariera aktorska

W drugiej połowie lat 90. związał się z marką French Connection, a firma do której należy marka była głównym inwestorem filmu Porachunki (1998). Statham debiutował w obrazie Guya Ritchie w roli Bacona, jednego z czwórki przyjaciół, którzy decydują się zagrać w pokera z miejscowym gangsterem. Kolejny film Ritchiego okazał się być przełomowy w karierze Stathama. Rola ulicznego naciągacza, amatora nielegalnych walk bokserskich w Przekręcie (2000) została bardzo dobrze przyjęta. W filmie wystąpili także Brad Pitt, Benicio Del Toro i Dennis Farina. Jason stworzył ciekawy duet z Vinnie Jonesem w Meczu ostatniej szansy (2001) Barry'ego Skolnicka, wyprodukowanym przez będącą w posiadaniu Guya Ritchie i Matthew Vaughna firmę producencką SKA Films. Po raz kolejny w postać hazardzisty wcielił się w 2005 r., w obrazie Ritchiego Revolver.

W swoim pierwszym amerykańskim filmie pt. Za wszelką cenę (2000) w reż. Roberta Adetuyi, Statham wystąpił w towarzystwie gwiazdy muzycznej Ja Rule. Na planie horroru science fiction Duchy Marsa (2001) Johna Carpentera, spotkał się z Ice Cube i Pam Grier. Partnerował Jetowi Li w Tylko jeden (2001) Jamesa Wong. Zagrał w doborowym towarzystwie, na które złożyli się Charlize Theron, Mark Wahlberg, Donald Sutherland i Edward Norton, w remake'u filmu z 1969 r., w reż. Petera Collinsa z Michaelem Caine, pt. Włoska robota (2003) F. Gary Graya. Pojawił się na planie thrillera Zakładnik (2004) Michaela Manna, w którym główne role zagrali Tom Cruise i Jada Pinkett Smith. Wystąpił u boku Kim Basinger w dreszczowcu Komórka (2004) Davida R. Ellisa.

W 2002 roku Statham wcielił się w dostarczyciela paczek, byłego komandosa Franka Martina w Transporterze Louisa Leterriera i Coreya Yuena. Sam zagrał w prawie wszystkich niebezpiecznych scenach pokazywanych w filmie. Trzy lata później powrócił do tej roli w Transporterze 2 (2005) Leterriera. W Chaosie (2005) Tony'ego Gigilo, wcielił się w postać doświadczonego policjanta, który pomaga żółtodziobowi (Ryan Phillippe) w ściganiu złodzieja (Wesley Snipes) odpowiedzialnego za napad na bank.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy