Szukaj znanych osób

Jean-Michel Jarre

Jean-Michel Jarre

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1933
Ocena: brak ocen

Jean-Michel André Jarre (ur. 24 sierpnia 1948 w mieście Lyon we Francji) – kompozytor muzyki elektronicznej, syn kompozytora muzyki filmowej, Maurice'a Jarre'a.

Mówi się, że Jarre stworzył muzykę elektroniczną "dla wszystkich". Pierwszym albumem (naprawdę czwartym w całej karierze), który przyniósł artyście sławę był Oxygène za który otrzymał nagrodę Grand Prix Du Disques. Następną płytą była Equinoxe, którą można nazwać kontynuacją poprzedniczki. Obie płyty stanowią do dziś największe osiągnięcie artysty.

Artysta słynie z tworzonych z rozmachem koncertów-przedstawień dla dużej publiczności. W czasie występów Jarre gra głównie na thereminie, syntezatorach.

Występy cieszą się wielką popularnością i Jarre kilkakrotnie ustanawiał nowe rekordy Guinnessa jeśli chodzi o liczbę widzów. Na koncert w Moskwie w 1997 przybyło aż 3,5 miliona ludzi. Innym rekordem jest cena, za jaką została sprzedana jedyna wytłoczona sztuka płyty Music for Supermarkets - 69 000 ówczesnych franków francuskich. Oryginalne taśmy zostały spalone w obecności notariusza.

26 sierpnia 2005 dał dwuipółgodzinny koncert pt. "Przestrzeń wolności" dla upamiętnienia 25. rocznicy powstania "Solidarności". Koncert odbył się na terenie Stoczni Gdańskiej, przybyło ponad sto tysięcy widzów, artysta nie wziął za występ żadnego honorarium. Koncert transmitowany był na żywo przez telewizję publiczną, w repertuarze znalazł się m.in. utwór "Mury" Jacka Kaczmarskiego. W trakcie koncertu pojawił się na scenie także Lech Wałęsa.

Jean-Michel Jarre komponuje do dzisiaj. Nie jest już tak popularnym artystą, jednak jego muzyka jest wciąż rozpoznawalna wśród wielbicieli muzyki elektronicznej. Od jego nazwiska została nazwana jedna z planetoid - 4422 Jarre. Jest kompozytorem oprawy muzycznej nowego kanału informacyjnego: TVP INFO Telewizji Polskiej S.A., który ruszył 6 października 2007 roku w miejsce dawnego programu TVP3 i jego "Kuriera".

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy