Szukaj znanych osób

Jerzy Afanasjew

Kategoria: Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 2151
Ocena: liczba gł.: 1

Jerzy Afanasjew (ur. 11 września 1932 w Nowej Wilejce - zm. 26 września 1991 w Sopocie) - pisarz, poeta i reżyser. Absolwent ASP w Gdańsku (1960), PWSTiF w Łodzi (1974). Współtwórca kultowego teatru studenckiego "Bim-Bom" (1954) oraz "Cyrku Rodziny Afanasjeff".

Autor ponad 30 książek (poezja i proza): m.in. "Listów do Przekroju" i biografii Zbigniewa Cybulskiego pt. "Okno Zbyszka Cybulskiego", prawie 40 spektakli teatralnych i telewizyjnych oraz filmów fabularnych. Członek Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni. Należał m.in. do Pen Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Duńskich.

W 1980 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Twórczość Afanasjewa, w szczególności zbiory opowiadań, nacechowane są surrealizmem i bajkowością. Wykorzystywał elementy groteski, absurdu i fantastyki. Występują tu nieistniejące światy ale i postaci - kreślone zwykle w sposób przerysowany - są obdarzane zwykle dziwacznymi imionami ("Jakiś Którędy", "Abraham Ssak" czy "Jowesz Jowel") i takimi też przygodami. Atmosfera groteski tej prozy współgra z jej lirycznym i nierzadko pesymistycznym przesłaniem.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy