Szukaj znanych osób

Jessica Biel

Jessica Biel

Data urodzenia: 03 marca 1982 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 1800
Ocena: liczba gł.: 1

Jessica Claire Biel (ur. 3 marca 1982 w Ely w stanie Minnesota w USA), amerykańska aktorka, znana między innymi z roli Mary Camden w serialu telewizyjnym Siódme niebo (1996-2002). Ze swoją uderzającą urodą i wielorakimi talentami Jessica Biel stała się jedną z najbardziej rozchwytywanych młodych aktorek w Hollywood. Rola w najbardziej popularnym serialu kanału WB okazała się momentem przełomowym w jej karierze. Niedawno zagrała małą rolę w filmie Komórka, wyprodukowanym przez New Line Cinema, z Kim Basinger i Chrisem Evansem w rolach głównych.

U boku Olrando Blooma, Kirsten Dunst i Susan Sarandon pojawiła się w filmie Camerona Crowe'a Elizabethtown. Biel zagrała Hellen, dziewczynę Drew Baylor’a (Bloom). Film opowiada o nieoczekiwanej miłości, jaka rozkwita podczas memoriału na cześć pewnego patriarchy z Południa. Jessica wystąpiła w filmie Niewidzialny (Stealth), wyprodukowanego przez Columbia Pictures. Wraz z Joshem Lucasem i Jamie'em Foxksem Biel zagrała w dramacie o trzech pilotach biorących udział w tajnym programie rządowym, mającym na celu unieszkodliwienie programu sztucznej inteligencji, zanim spowoduje on kolejną wojnę światową.

Jessica zagrała także w hitowym remake'u Teksańskiej masakry piłą mechaniczną, wyprodukowanym przez New Line Cinema, z którym współpracowała już wcześniej. W tym dochodowym horrorze aktorka wcieliła się w postać Erin - nastolatki, która wraz z grupą przyjaciół, jadąc na koncert do Meksyku, zostaje zaatakowana przez szaleńczego Leatherface'a, psychopatę ze potwornie zdeformowaną twarzą. Jessica zagrała w tym filmie obok Eriki Leerhsen, Mike'a Vogela, Erica Balfoura i Jonathana Tuckera.

Z Nicolasem Cage'em zagrała w filmie Next (2007). Film okazał się przebojem i umocnił pozycję aktorki w Hollywood.

Biel udowodniła, że potrafi być różnorodną aktorką, wcielając się w rolę buntowniczej córki w filmie Victora Nuneza pt. Złoty Ulee z udziałem Petera Fondy. Film, którego debiut odbył się na festiwalu w Sundance w 1997 r. oraz w Cannes, zdobył wiele pozytywnych recenzji krytyków. Jessica zagrała również w romantycznej komedii produkcji Warner Bros. Letnia przygoda z Freddie'em Prinze'em Jr. oraz w filmie Disneya Przyjadę do domu na święta, z udziałem Jonathana Taylora Thomasa.

Jako dziecko chciała zostać piosenkarką musicalową. Zaczęła występować w wieku dziewięciu lat w takich produkcjach teatralnych, jak: Annie, Dźwięki Muzyki i Piękna i Bestia. Będąc pięknością, Jessica wkrótce stała się modelką i zaczęła grać w reklamach.

Jessica ukończyła trzy semestry w Tufts University w Bostonie i planuje skończyć studia w Kalifornii. W wolnym czasie bierze udział w takich akcjach charytatywnych jak Best Friends Animal Sanctuary czy PETA. Wśród jej zainteresowań znajduje się balet, piłka nożna, bieganie, joga oraz spacery z psem. Obecnie Jessica mieszka w Los Angeles. Spotyka się z wokalistą Justinem Timberlakem.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy