Szukaj znanych osób

Jessica Lange

Jessica Lange

Data urodzenia: 20 kwietnia 1949 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 1060
Ocena: brak ocen

Jessica Phyllis Lange (ur. 20 kwietnia 1949 w Clouquet, Minnesota), amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Zdobywczyni Oscara.

Na wielkim ekranie pierwszy raz pojawiła się w 1976 - w King Kongu zagrała piękność porwaną przez wielką małpę. Film okazał się hitem kasowym, ale został zmiażdżony przez krytykę i Lange musiała czekać 3 lata na kolejną propozycję filmową - dopiero w 1979 zagrała w Całym tym zgiełku Boba Fosse'a. Najważniejszym rokiem w jej karierze okazał 1982. Zagrała wówczas dwie role, za które została nominowana do Oscara. W przypadku biograficznego Frances, gdzie wcieliła się we Frances Farmer, wielką hollywoodzką gwiazdę z lat 30., skończyło się na nominacji, jednak kreacja w Tootsie przyniosła jej Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Drugiego Oscara zdobyła w 1995, za rolę żony wojskowego fizyka (Tommy Lee Jones) w Błękicie Nieba .

Inne znaczące pozycje filmowe w których wystąpiła to Słodkie marzenia (1985), Pozytywka (1989), zrealizowany na podstawie tragedii Shakespeare'a Tytus Andronikus (1999) oraz Duża ryba Tima Burtona (2003).

Na Broadwayu debiutowała dopiero w 1992. Zagrała Blanche Dubois w Tramwaju zwanym pożądaniem Tennessee Williamsa (wspólnie z Aleckiem Baldwinem). Trzy lata później, w oparciu o spektakl i w podobnej obsadzie, został zrealizowany film telewizyjny.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy