Szukaj znanych osób

Jet Li

Jet Li

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 3434
Ocena: liczba gł.: 4

Jet Li
Jet Li

Jet Li (ur. 26 kwietnia 1963 r. w Pekinie) – chiński aktor, mistrz Sztuk walki, mistrz i trener wushu

Jet Li w bardzo młodym wieku stracił ojca. Na szczęście miał jeszcze matkę, która się nim opiekowała. Lian Jie był wzorowym synem i bardzo dobrym uczniem. Studiował w Changqiao Primary School w Pekinie. Nauczyciele go uwielbiali a on sam osiągał najlepsze wyniki.

Kariera wushu

Młody Lian został umieszczony w klasie Wushu, która była prowadzona przez mistrza Wu Bin. Nie trudno się domyśleć, że młodzieniec szybko stał się ulubieńcem nauczyciela. Jet bardzo poważnie podchodził do treningów. nawet jego mama zaczęła się o niego martwić, w końcu nie pozwalała mu nawet jeździć na rowerze. Li Lian Jie ćwiczył wytrwale dzień w dzień, niezważając na pogodę. Jego miłość do sztuk walk wzrastała i wzrastała. W końcu jego ciężka praca została wynagrodzona i stał się najlepszym studentem. Brał udział w zawodach i reprezentował Chiny na całym świecie. W wieku jedenastu lat po raz pierwszy wziął udział w Narodowych Mistrzostwach Chin w Wushu i wygrał w nich pięć konkurencji - kata z mieczem, walkę bokserską, kata z mieczem Pu, pojedynek, a także kata z włócznią. Zyskał tytuł "Wszechstronny Narodowy Mistrz Chin", zapewniając sobie tym miejsce w pierwszej amerykańskiej podróży jakże prestiżowej Drużyny Beijing Wushu. Li wywalczył swój tytuł Wszechstronnego Narodowego Mistrza Chin jeszcze jeszcze cztery razy. Dokonał tego w latach: 1975, 1977, 1978 i 1979. Pomiędzy międzynarodowymi podróżami, w 1974 roku Li Lian Jie prezentował swoje umiejętności na trawniku przed Białym Domem dla prezydenta Richarda Nixona. Młody mistrz kontynuował swoje treningi w pod koniec lat siedemdziesiątych stał się Trenerem Narodowym.

Kariera filmowa

Jet był ciągle zamęczany pytaniami kiedy zacznie występować w filmach kung-fu (w końcu mało kto nadawał się do tego jak on sam). Jego fani wreszcie doczekali się propozycji, którą mistrz oczywiście wykorzystał. Była to główna rola w filmie Chung Yuena "Klasztor Shaolin". W 1981 roku rozpoczęto prace nad filmem "Klasztor Shaolin", który miał być kręcony w prowincji Hu Nam i w Świątyni Shaolin. To było pierwsze opuszczenie czerwonej kurtyny. Świat po raz pierwszy zobaczył to, o czym wcześniej mógł zaledwie pomarzyć. Film bił rekordy oglądalności w Hongkongu i w Korei, a na Tajwanie został zabroniony. Jak łatwo się domyśleć po tym filmie, Jet stał się legendą w swoim kraju. Ludzie stali w kolejkach przed jego domem, aby tylko zobaczyć swoją gwiazdę. Li zagrał w kilku innych filmach. Niestety nie zostały one tak pozytywnie przyjęte. Po nakręceniu filmu "Born to Defend", w którym Li zagrał młodego żołnierza w II wojnie światowej zdecydował się ubiegać o przyznanie mu obywatelstwa amerykańskiego, co zajęło mu dwa lata. W końcu udało się i wkrótce po tym wystąpił w filmie Lo Weia "Dragon Fight" i następnie w "Pewnego razu w Chinach" Tsui Harka. Ten ostatni okazał się ogromnym ogólnoświatowym sukcesem. Wielu reżyserów oddało by teraz wszystko, żeby tylko ściągnąć Jeta do swojego filmu. W niedługim czasie menadżer Lian Jie został zastrzelony. Przyczyny tego zdarzenia są do dzisiaj wiadome tylko nielicznym, ale mówi się, że odmówił on wystąpienia Jeta w produkcji filmowej Triady. Rok 1993 był dla Lian Jie wyjątkowym, bowiem otworzył swoją własną wytwórnie Jing Tung, która wypuściła swój pierwszy film "Font Sai Yuk", który stał się kolejnym hitem aktora. Sam Jet powiedział, "Postać, którą zagrałem jest mi bliższa niż jakakolwiek inna, którą grałem". Po tej produkcji pojawiła się jej kontynuacja "Font Sai Yuk 2". Pomiędzy tymi filmami Jet zrobił zaskakujący krok. Stał się współproducentem filmu Braci Heung, którzy nie cieszyli się dobrą reputacją. Dzięki tej współpracy widzowie ujrzeli "Last Hero In China", który wyreżyserował król komedii Wong King (City Hubter, The Last Blood). Jest to połączenie filmu kung-fu i komedii (sceny walk reżyserował Yuen Woo Ping (Tiger Cage 2). W latach obecnych Jet zagrał w kilku filmach, które powiększyły grono jego fanów, warto tutaj wspomnieć o filmie "Fist Of Legend" (odpowiedź na "Fist Of Fury" Bruce Lee'a).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy