Szukaj znanych osób

Joachim Halupczok

Kategoria: Sportowcy

Liczba wyświetleń: 1830
Ocena: liczba gł.: 1

Joachim Halupczok (ur. 3 czerwca 1968 w Niwkach, zm. 5 lutego 1994 w Opolu) - polski kolarz szosowy, medalista olimpijski, mistrz świata.

Początkowo trenował w klubie LKS Ziemia Opolska. W 1988 został powołany do kadry Polski i wraz z drużyną wziął udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu. Zdobył tam srebrny medal w drużynowym wyścigu szosowym na 100 km. Startował także w drużynie w konkurencjach torowych.

We wrześniu 1989 Joachim Halupczok zdobył złoty medal w gronie amatorów ma Mistrzostwach Świata w kolarstwie szosowym w Chamberry (Francja). Wygrał mistrzowski wyścig z dużą przewagą nad rywalami. Ten sukces przyniósł mu wygraną w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca Polski.

W 1990 podpisał kontrakt zawodowy i wziął udział w Mistrzostwach Świata w Japonii. Jesienią tego roku wyniknęły problemy zdrowotne (arytmia serca), które spowodowały, że musiał zrezygnować ze sportu. Niektórzy podejrzewają, że przyczyną problemów było nadużywanie środków dopingujących (EPO). Odmiennego zdania jest prof. Romuald Lewicki z Zakładu Medycyny Sportowej WAM w Łodzi, który uważa, że doniesienia na temat EPO są nieprawdziwe. Zawodnik nie miał wrodzonej ani nabytej choroby serca, a arytmia mogła być następstwem nieleczonych infekcji dróg oddechowych.

5 lutego 1994 odbywały się zawody piłki nożnej halowej w Opolu. Joachim Halupczok miał tam wystąpić rekreacyjnie jako bramkarz. W czasie rozgrzewki zasłabł i stracił przytomność. Zmarł w drodze do szpitala.

Został pochowany na cmentarzu w Osowcu Śląskim.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy