Szukaj znanych osób

Joan Blondell

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 1267
Ocena: brak ocen

Biografia

Urodziła się w rodzinie aktorskiej. Kiedy Joan miała 3 lata jej matka zabrała ją do teatru. Po kilku latach dołączyła do grupy aktorskiej swych rodziców. Miała wtedy 17 lat. Miała młodszą siostrę Glorię, która też była aktorką.

Zadebiutowała na Broadwayu. Potem zagrała po raz pierwszy w filmie z Jamesem Cagney'em zatytułowanym Sinner's Holiday w 1930 roku. Film okazał się ogromnym sukcesem. W 1931 roku zagrała z nim w dwóch kolejnych filmach. W filmie The Office Wife z 1930 brała udział w dość odważnej scenie. Na tamtejsze czasy było to duże zaskoczenie.

Jednak tak jak Warner Brothers uczyniło Cagney'a gwiazdą, tak Joan się nią nie stała. Jej drugim mężem był Dick Powell - aktor, reżyser i śpiewak. Była z nim 8 lat i mieli dwójkę dzieci.

W 1939 roku Joan opuściła Warner Brothers i stała się niezależną aktorką. W owym czasie prym w filmie wiodła Veronika Lake, więc Joan trochę zwolniła tempo. W 1951 roku otrzymała nominację do Oscara za film The Blue Veil.

W 1957 roku zagrała w filmie wraz z Jayne Mansfield. Film nie okazał się wielkim sukcesem, ale Joan już postanowiła zając się występami w serialach telewizyjnych, więc nie przejmowała się brakiem sukcesu w tym filmie. Ostatni film nakręciła w 1981 roku. Był to film The Woman Inside. Miała swą gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sław. Zmarła w Święta Bożego Narodzenia na białaczkę. Zagrała w 120-tu filmach. Miała 73 lata.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy