Szukaj znanych osób

Joanna Pacuła

Kategoria: Aktorki Modelki

Liczba wyświetleń: 6248
Ocena: liczba gł.: 5

Życiorys

Zainteresowanie aktorstwem przejawiała już w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego, gdzie wystąpiła w przedstawieniu Motyle są wolne (Butterflies Are Free) Leonarda Gershawa. Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, w latach 1979-1981 występowała na scenie warszawskiego Teatru Dramatycznego w spektaklach: Ćwiczenia z romantyzmu w reżyserii Gustawa Holoubka, Bałałajkin i spółka, Operetka Gombrowicza, gdzie wyciągnięto ją nagą z trumny i Jak wam się podoba (As You Like It) Williama Szekspira. W teatrze TV wcielając się w rolę Desdemony znakomicie oddała oszołomienie biegiem wydarzeń i godność, jaka zostaje kobiecie pewnej urody i sukcesu w jednej z czterech wielkich tragedii szekspirowskich Otello (Othello, 1984) z Danielem Olbrychskim w roli tytułowej.

W kinie zadebiutowała rolą studentki, uczestniczki letniego obozu językoznawczych kół naukowych w jednym z najważniejszych polskich filmów kina moralnego niepokoju pt. "Barwy ochronne" (1976) Krzysztofa Zanussiego. W telewizji zagrała m.in. w dwóch serialach Jana Łomnickiego – Akcja pod Arsenałem (1977) jako Duśka Bytnarówna, siostra "Rudego" i Dom (1980) w roli Ewy Szymosiuk. Jej pierwszą większą rolą była postać rozmarzonej praktykantki pielęgniarki Joli "Sarny", skłóconej z rodzicami, bezradnej wobec rodzącej się miłości w trzyodcinkowym dramacie telewizyjnym Zielona miłość (1980).

W grudniu 1981 roku, kiedy wybuchł stan wojenny, przebywała w Paryżu i związała się z Romanem Polańskim, który pomógł jej zdobyć pracę modelki, a jej twarz zdobiła okładki magazynów mody takich jak Vouge, Cosmopolitan czy Harper's Bazaar.

W 1982 roku wybrała się na wakacje do Nowego Jorku i tam ukradziono jej paszport. Postanowiła wtedy zostać za oceanem. Zamieszkała początkowo u przebywającej w USA aktorki Elżbiety Czyżewskiej i rozpoczęła karierę aktorską, współpracując z reżyserami hollywoodzkimi.

Jej pierwsza przełomowa rola Iriny – rosyjskiej agentki KGB, otrzymana za rekomendacją Polańskiego, w filmie amerykańskim "Gorki Park" (1983) z Lee Marvinem doczekała się nominacji do nagrody Złotego Globu w kategorii najlepszej kobiecej roli drugoplanowej. Jej pozycję umocniła rola Żydówki Luki w uhonorowanym prestiżowym Złotym Globem miniserialu wojennym CBS Ucieczka z Sobiboru (1987). Aktorskim osiągnięciem była nominowana do nagrody Saturna rola modelki żyjącej pod przekleństem i kapłanki voodoo w horrorze "Pocałunek" (Kiss, 1988). W adaptacji powieści Alberto Moravii "Mężowie i kochankowie" (La Villa del venerdì, 1992) zagrała kochankę pianisty, znudzoną swoim bezbarwnym, pozbawionym erotyki małżeństwem.

Na ekranie była obiektem seryjnego mordercy w thrillerze "Zagadka osobowości" (Body Puzzle, 1993), kochanką Doca Holliday'a (Val Kilmer) – Kate w westernie "Tombstone" (1993), futurystyczą femme fatale w psychologicznym filmie sci-fi "Głęboka czerwień" (Deep Red, 1994) i rosyjskim naukowcem w thrillerze "Wirus" (Virus, 1999).

Występowała jednak przede wszystkim w filmach klasy B. Grywała w produkcjach włoskich, francuskich, hiszpańskich, izraelskich, fińskich i nowozelandzkich.

W roku 1984 pojawiła się na gali rozdania Oscarów. Wręczała nagrodę za najlepsze zdjęcia. Jej mąż nie chciał, aby rozbierała się w filmach. Dlatego musiała odrzucić propozycje ról w erotycznych przebojach "Nagi instynkt" i "9 i pół tygodnia".

Życie prywatne

Jej mężem był starszy o 12 lat amerykański producent filmowy Hawk Winchel Koch Jr.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy