Szukaj znanych osób

Joanna Słowińska

Joanna Słowińska

Data urodzenia: 01 lipca 1971 r.

Kategoria: Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 2559
Ocena: liczba gł.: 1

Joanna Słowińska (ur. 1 lipca 1971 w Strzelcach Krajeńskich) - pieśniarka, skrzypaczka, współzałożycielka zespołu Muzykanci, z którym nagrała cztery płyty. Uczyła się gry na skrzypcach w Szkole Muzycznej I stopnia w Strzelcach Krajeńskich. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu na wydziale Rytmiki. Jako jedna z nielicznych używa ludowej techniki śpiewu tzw. „głosu białego”.

Występuje z własnym zespołem złożonym z krakowskich muzyków, ale również jako solistka w wielu utworach oratoryjnych (Zygmunta Koniecznego: "Litania Polska", "Serce Moje Gram", "Noc listopadowa", "Klątwa", Piotra Rubika: "Świętokrzyska Golgota", "Tu Es Petrus, "Psałterz Wrześniowy" oraz Bartłomieja Gliniaka "Siedem pieśni Marii")

W 2005 roku ukazała się jej pierwsza solowa płyta "Live in Alchemia" - album nagrodzony w plebiscycie krytyków i dziennikarzy muzycznych Polskiego Radia tytułem "Folkowej Płyty Roku" (II nominacja). Rok później światło dzienne ujrzała płyta z pieśniami wielkopostnymi i wielkanocnymi "Płaczcie Anieli" W latach 2005-2006 ukazywały się również płyty Tryptyku Świętokrzyskeigo, które przyniosły Joannie Słowińskiej, jako solistce wiele nagród (m.in platynowe i diamentowe płyty)

W marcu 2007 roku miała miejsce premiera teledysku z jej udziałem do utworu "Psalm kochania" - drugiego singla z oratorium "Psałterz Wrześniowy".

26 września odbyła się premiera premiera nowego oratorium Zbigniewa Książka i Bartłomieja Gliniaka pt. "Siedem Pieśni Marii", w którym wystąpiła jako solistka wcielając się w rolę Marii.

1 października 2007 roku ukazał się pierwszy sygnowany jedynie nazwiskiem artystki album "Możesz być". Płyta ta łączy w sobie wiele gatunków muzycznych i jest, jak mówi sama artystka, przełomowym albumem w jej karierze.

Obecnie, razem z mężem i dwójką dzieci, mieszka w podkrakowskich Liszkach.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy