Szukaj znanych osób

Joe Hill

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 4406
Ocena: brak ocen

Proces i egzekucja

Pod koniec 1913 roku Hill zatrudnił się jako pracownik fizyczny w mieście Park City, koło Salt Lake City. 10 stycznia dwóch zamaskowanych bandytów zastrzeliło właściciela sklepu rzeźniczego w Salt Lake City, John Morrisona i jego syna. Podczas napadu nic nie ukradziono, policja podejrzewała, że motywem bandytów była zemsta, gdyż John Morrison był wcześniej policjantem i miał wielu wrogów. Podczas ucieczki jeden z bandytów został postrzelony.

Tego samego dnia z raną postrzałową zgłosił sie do lekarza Joe Hill, twierdził że został ranny podczas kłótni o kobietę, jednak odmówił podania jej nazwiska. Policja początkowo nie wiązała Hilla z zabójstwem Morrisonów, aresztowała za to kilku innych podejrzanych. Niespodziewanie jednak, parę dni później został on aresztowany pod zarzutem morderstwa. W czasie przeszukania domu Hilla, policjanci znaleźli czerwoną chustę, podobną do tej jaką maskowali się przestępcy podczas napadu. Zarekwirowano również płaszcz Hilla, który został przedziurawiony przez kulę.

Hill twierdził, że został postrzelony gdy miał ręce podniesione ponad głową. Potwierdził to eksperyment na sali sądowej - dziura w płaszczu była wyżej niż jego rana. Obrona podnosiła, że Hill nie znał Morrisona i nie miał żadnego powodu aby go zabijać. Obrońcy zwracali uwagę na to, że w tym samym dniu w Salt Lake City, zgłosiło się do szpitala czterech innych mężczyzn z ranami postrzałowymi.

Początkowo główni świadkowie, żona Morrison Merlin, oraz jego brat, twierdzili z całą stanowczością, że żaden z bandytów nie przypominał Hilla. Niespodziewanie podczas procesu zmienili zeznania, wskazująca na Hilla, jako sprawcę napadu. Ława przysięgłych po kilu godzinach ogłosiła wyrok skazujący. Proces stał się najważniejszym wydarzeniem medialnym. Rząd Szwecji i prezydent USA Woodrow Wilson zaapelowali do władz stanu o łaskę dla skazanego.

W czasie procesu apelacyjnego Orrin N. Hilton, prawnik reprezentujący Hilla stwierdził że "jedną rzecz jaką państwo ma na Hilla, jest fakt że jest on członkiem IWW, i dlatego może on być pewny, że zostanie uznany winnym". W sądzie apelacyjnym podtrzymano orzeczenie.

19 listopada 1915 roku Joe Hill stanął przed plutonem egzekucyjnym.

Jak się później okazało do skazania Hilla dążyli bogaci właściciele fabryk, tzw. Miedziowi Bossowie ze stanu Utah. Naciskali oni prokuratora, by zrobił wszystko żeby Hill został skazany. Po drugiej wojnie światowej władze stanu Utah uznały, że proces Hilla nie był uczciwy i według standardów prawa nie powinien on zostać skazany na podstawie takich dowodów.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy