Szukaj znanych osób

Joe Satriani

Joe Satriani

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1307
Ocena: brak ocen

Joe "Satch" Satriani (ur. 15 lipca 1956 w Nowym Jorku) - amerykański gitarzysta-wirtuoz (gitara elektryczna), wokalista oraz kompozytor.

Zaczął grać na gitarze w wieku 14 lat zainspirowany muzyką Jimi Hendrix'a, którego śmierć była dla niego olbrzymią motywacją. Właśnie wtedy zaczął bardzo porządnie ćwiczyć. Wcześniej trenował rugby.

Od 1971 roku, czyli już w wieku piętnastu lat, Satriani był nauczycielem gry na gitarze. Jego uczniami byli m.in.: Steve Vai, David Bryson (Counting Crows), Kirk Hammett (Metallica), Larry LaLonde (Primus), Charlie Hunter oraz wielu innych. W następnych latach grał ze znakomitymi muzykami jazzowymi, co znacznie wpłynęło na jego styl. Byli to m. in. Lennie Tristano i Billy Bauer.

W latach '80 Joe Satriani grał koncerty z Mickiem Jaggerem oraz brał udział w wielu sesjach nagraniowych różnych zespołów. W latach '90 na kilka miesięcy zastąpił na koncertach gitarzystę Deep Purple - Ritchiego Blackmore'a.

Pierwszy jego solowy album został wydany w 1986 roku i nosił tytuł Not of This Earth. Za następne płyty - Surfing With the Alien, Dreaming #11, Flying In A Blue Dream, The Extremist - artysta był nominowany do nagrody Grammy.

W 1996, Satriani stworzył formację G3. Oprócz niego udział w projekcie brali Steve Vai, Adrian Legg, Paul Gilbert, Eric Johnson, Yngwie Malmsteen, John Petrucci, Kenny Wayne Shepherd i Robert Fripp. Grupa zyskuje popularność bardzo udanymi trasami koncertowymi w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Styl gry Joe cechuje doskonała znajomość wszystkich technik gry, w szczególności zaś legato i tappingu. Na szczególną uwagę zasługuje stosowana przez niego w niektórych utworach technika tappingu "pianistycznego", gdzie palce obu rąk uderzają w struny bezpośrednio na gryfie (kostka staje się zbędna), co pozwala na uzyskanie efektów nieosiągalnych przy tradycyjnej grze. Satriani jest autorem licznych "etiud" wykorzystujących tę technikę ("Midnight" z płyty Surfing With the Alien, "Day At The Beach" z Flying In A Blue Dream). Potrafi także grać tappingowe flażolety. Joe znakomicie operuje systemem tremolo ("wajchą") a także, co najważniejsze, w przeciwieństwie do wielu innych wirtuozów nie ogranicza się do popisów technicznych, ale tworzy piękne, rozbudowane, pomysłowe kompozycje pełne emocji. Jest jednym z najlepszych gitarzystów świata.

Satriani jest jednym z najbardziej innowacyjnych i inspirujących gitarzystów naszych czasów. Świadczy o tym wielka liczba muzyków przyznających się do fascynacji jego twórczością.

Joe Satriani gra na gitarach marki Ibanez z serii JS oraz wzmacniaczach Peavey JSX. Obie marki produkują specjalne, sygnowane jego nazwiskiem serie produktów.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy