Szukaj znanych osób

Joe Strummer

Joe Strummer

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 708
Ocena: brak ocen

Joe Strummer właść. John Graham Mellor (ur. 21 sierpnia 1952 Ankara, Turcja, zm. 22 grudnia 2002 Broomfield, Wielka Brytania) był założycielem, tekściarzem, gitarzystą i wokalistą zespołów: The 101'ers, The Clash i The Mescaleros.

Joe Strummer urodził się jako John Mellor w Ankarze w Turcji. Jego matka była pielęgniarką, ojciec pracował przy ambasadzie. Rodzina często zmianiała miejsce zamieszkania toteż Strummer spędził dzieciństwo w różnych krajach. W wieku 9 lat on i jego starszy o rok brat David zaczęli uczęszczać do City School London Freeman w Surrey. Strummer rzadko widywał się z rodzicami w tamtym czasie i wtedy właśnie rozwinęła się w nim miłość do muzyki. Słuchał płyt Little Richarda, Erica Claptona, Woody Guthriego. W lipcu 1970 David popełnił samobójstwo. Ten fakt bardzo wpłynął na dalsze życie Joego. Również w 1970 ukończył Epson Collage z internatem i zaczął uczęszczać do Central School do London Art & Design - miał zamiar zostać zawodowym karykaturzystą. Zamieszkał w tym czasie w północnej części londyńskiego przedmieścia Palmers Green z przyjaciółmi: Clivem Timperleyem i Tymonem Doggiem. Z nimi w 1974 roku założył zespół The 101'ers. Zespół zagrał wiele koncertów w pubach Londynu, grając popularnego w tamtym czasie amerykańskiego rythm'n'bluesa. W 1975 John Mellor zaczął używać pseudonimu Joe Strummer.

Chociaż był leworęczny, Tymon Dogg nauczył go grać na gitarze praworęcznie. Strummer został również głównym wokalistą The 101'ers i zaczął pisać piosenki m.in. "Keys do Your Heart", którą zespół wybrał na swój pierwszy singiel. 3 kwietnia 1976 roku The 101'ers zagrało koncert u boku nieznanej szerzej grupy Sex Pistols. Występ Sex Pistols wywarł na Strummerze duże wrażenie. Po koncercie Joe poznał Berniego Rhodesa i Micka Jonesa. Jones grał w zespole London SS i zaproponował Joe aby ten przyłączył do nich jako wokalista. Strummer przystał na to - co położyło kres istnieniu The 101'ers. Jones również zrezygnował z grania pod nazwą London SS i obaj ze Strummerem nazwali swój nowy zespół The Clash. Składu dopełnili: gitarzysta Keith Levene, basista Paul Simonon i perkusista Terry Chimes, którego w 1977 roku zastąpił Topper Headon.

The Clash był zespołem politycznym i wyróżniał się wśród innych zespołów punkrockowych. Ich piosenki traktowały o rozkładzie społecznym, bezrobociu, rasizmie, policyjnej brutalności, represjach społecznych i politycznych, militaryzmie i czasami o seksie. Strummer związał się w tym czasie z Anti-Nazi League i kampanią Rock Against Racism - czyli serii koncertów zorganizowanej przez anarchistyczną organizację "War Class"'. London Calling zostało uznane albumem roku 1980 przez największe czasopisma muzyczne. The Clash wywarł duży wpływ na inne zespoły: nawet muzycy hip hopowego Public Enemy wymieniają The Clash jako najważniejszą inspirację.

W czasach The Clash Strummer parokrotnie wszedł w konflikt z prawem m.in. w 1977 zostali zatrzymani razem z Topperem za malowanie na ścianach nazwy The Clash. Na początku lat 80. został zatrzymany w Hamburgu po koncercie za uderzenie gitarą kogoś z widowni.

W 1983 roku wyrzucił z zespołu Micka Jonesa. Rok przed tym, również z powodu jego ultimatum zespół opuścił Topper Headon, który nie mógł sobie poradzić z nałogiem narkotykowym. Po tych zmianach w The Clash pozostało ich tylko dwóch: on i Paul Simonon. Dobrali do zespołu nowych muzyków i z nimi w 1985 roku nagrali album Cut The Crap. Płyta została źle przyjęta przez fanów i dziennikarzy i w tej sytuacji Strummer zakończył działalność The Clash na początku następnego roku.

Latem 1986 Strummer pracował nad kilkoma piosenkami do filmu Sid and Nancy (reż. Alex Cox 1986). Później pracował znowu z Mickiem Jonesem przy jego zespole Big Audio Dynamite, przyczyniając się poprzez napisanie większości piosenek do powstania drugiego albumu tegoż zespołu.

W tym czasie wystąpił również w kilku filmach m.in. Straight to Hell (reż. Alex Cox 1987) , Mystery Train (reż Jim Jarmusch 1989) i napisał kilka ścieżek dźwiękowych do różnych filmów.

W 1991, kiedy Shane MacGowan opóścił Pogues zastąpił go na czas trwania tournee, a później wyprodukował ich album "Ditch Hell". W latach 1995-1996 udzielał się gościnnie w różnych projektach lub jako producent.

W 1997 w Nowym Jorku pracował z producentami i inżynierami nad remasteringiem albumów The Clash i The 101'ers przygotowywanymi do ponownego wydania.

W latach 90. Strummer był Dj-em w Service World BBC ze swoim pół godzinnym programem London Calling.

W 1999 powołał nowy zespół: The Mescaleros. Nagrał z nim trzy płyty.

15 listopada 2002 roku Strummer i The Mescaleros zagrali koncert w londyńskim Acton Town Hall. Mick Jones był wśród publiczności i dołączył do zespołu na scenie podczas wykonywania utworu The Clash "Bankrobber". To był pierwszy wspólny występ na jednej scenie Strummera i Jonesa od 1983 roku. Jones powiedział później, że "to było całkowicie nieplanowane ..., że poczuł, że musi dołączyć do Stummera na scenie".

Ostatni koncert Strummer dał w Liverpool Academy 22 listopada 2002 roku. Krótko przed swoją śmiercią razem z wokalistą U2 Bono - napisali piosenkę "46664", stanowiącą część kampanii przeciwko AIDS w Afryce.

Strummer zmarł 22 grudnia 2002 roku w swoim domu w Broomfield w Wielkiej Brytanii Bezpośrednią przyczyną zgonu był zawał serca, choć jak się później okazało miał niezdiagnozowaną wcześniej wrodzoną wadę serca. Jego przedwczesna śmierć w wieku 50 lat wstrząsnęła i zasmuciła rzeszę fanów.

Przed śmiercią Strummer pracował również nad nowym albumem The Mescaleros, który został wydany już po jego śmierci w październiku 2003 pod tytułem "Streetcore".

12 lutego 2005 roku brytyjskie koleje państwowe w hołdzie zmarłemu muzykowi nazwały jeden ze swoich pociągów "Joe Strummer". Tabliczki z nazwiskiem zostały odsłonięte przez wdowę po nim Lucindę Tait na stacji Bristol Temple Meads. Pojazd kursuje dziś po wschodniej Anglii.

W lipcu 2005 odsłonięto płytkę na domu w Pentonville, gdzie Strummer mieszkał w latach 1973-1974.

Dyskografia

  • Walker (1987)
  • Straight To Hell Original Soundtrack (1987)
  • When Pigs Fly Soundtrack (1993)

gościnnie:

  • Unearthed (2003) - duet w "Redemption Song" z Johnny Cashem.
  • Black Magic (2004)

Linki zewnętrzne

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy