Szukaj znanych osób

John Lennon

John Lennon

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 12523
Ocena: liczba gł.: 9

Koniec życia

Po kryzysie, jaki przeszedł Lennon w 1974 roku, związanym m.in. z kłopotami małżeńskimi i uzależnieniem od heroiny, artysta wycofuje się z życia publicznego, a także działalności studyjnej i koncertowej aż do 1980 roku. Po tej przerwie nagrywa płytę Double Fantasy, stanowiącą rodzaj muzycznego dialogu małżeńskiego z Yōko Ono. Piosenki Lennona z tej płyty zaskoczyły odbiorców niespotykanym dotychczas w solowej twórczości artysty ciepłem i optymizmem.

Wkrótce po premierze płyty Lennon został zastrzelony przed swoim domem Dakota House (dosięgło go aż pięć kul) w Nowym Jorku przez Marka Davida Chapmana, niezrównoważonego psychicznie fana. Zgodnie z apelem Paula McCartneya i Yōko Ono nazwisko zamachowca nie jest zazwyczaj podawane w publikacjach.

Pogrzeb Lennona zgromadził ok. 100 tys. osób i miał nietypowy charakter. Tysiące ludzi gromadziły się na ulicy, śpiewając piosenki Lennona i kontemplując w ciszy jego dorobek.

"(...)Wciąż wierzę w miłość, w pokój, w pozytywne myślenie." ,to wypowiedź z 8 grudnia 1980 roku, czyli dnia w którym J.Lennon został zastrzelony.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy